Наявність договору з працівником саме по собі не врятує від відповідальності, адже вид договору не можна обирати за критеріями зручності або економічної доцільності. Є чіткі законодавчі норми. Якщо під час перевірки Держпраці виявить підміну трудових договорів цивільно-правовими угодами — штрафи будуть відчутними.
Взірцева колекція документів:
Управління Держпраці у Сумській області повідомило про накладання на будівельну компанію штрафу в 1 251 900 грн.
Попри те, що суб’єкт господарювання не визнав своєї провини та двічі оскаржував постанову у суді, штраф довелося сплатити.
Чому були застосовані такі санкції?
Під час інспекційного відвідування будівельної компанії інспектори праці виявили 10 осіб, яких допустили до роботи без офіційного оформлення трудових відносин
Як проходять перевірки з праці під час карантину
Нелегальні працівники виконували роботи з протягування кабелю, закопування траншей на території сонячної електростанції. Працювали вони на посадах різноробів, доручав роботу та здійснював контроль за її виконанням начальник дільниці підприємства, який був відповідальною особою на об’єкті.
На момент перевірки документів, які підтверджують належне оформлення трудових відносин з працівниками інспектору праці надано не було.
Одночасно працівники та начальник дільниці повідомили, що роботи виконувались на умовах договорів підряду.
Держпраці наголошує: основною ознакою, яка відрізняє цивільні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації роботи. Натомість він залишається поза межами цивільно-правового договору.
За результатами заходу державного контролю інспекторами праці встановлено, що між суб’єктом інспектування та його найманими працівниками склалися саме трудові відносини. Таким чином, роботодавець порушив ч. 3 ст. 24 КЗпП.
Інспектори праці Управління Держпраці у Сумській області винесли припис, а уповноважена посадова особа —постанову про накладення штрафу на суму 1 251 900 грн.
Після оскарження постанови Держпраці суб’єктом господарювання, її визнано правомірною як за рішенням суду першої інстанції, так і апеляційного.
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.