Мінекономіки у листі «Щодо надання відпусток» від 31.03.2020 № 3512-06/21620-07 зазначає, що законодавство не передбачає написання заяви про надання щорічної відпустки працівником, якщо таку відпустку надають у строки, визначені графіком відпусток.
У разі, коли працівник виявив бажання використати щорічну відпустку в інший період, ніж передбачений графіком відпусток, працівник повинен погодити з роботодавцем строк цієї відпустки.
Як правило, у такому випадку працівник пише заяву, на яку роботодавець накладає резолюцію, погоджуючись надати щорічну відпустку в інший строк або перенести її на інший період та видати наказ (розпорядження) про надання відпустки.

У відповідності до частини третьої статті 3 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі — Закон про звернення громадян), заява — це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів.
Звернення адресують, зокрема органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об’єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (ч. 1 ст. 5 Закону про звернення громадян)
Письмове звернення надсилають поштою або передають до відповідного органу або установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства.
Таким чином, направлена поштою заява працівника може бути підставою для видання роботодавцем наказу (розпорядження) про надання йому відпустки.
Водночас роботодавець може як задовольнити прохання працівника, так і відмовити у ньому. При отриманні заяви поштою роботодавець не зобов’язаний видавати наказ (розпорядження) про надання відпустки, якщо працівник не погодив з ним перенесення відпустки.
експерт Експертус Кадри