Як перевірити наданий працівником лікарняний: 6 ключових аспектів

ФСС звертає увагу на помилки в оформленні листка непрацездатності, через які комісія із соціального страхування має право повернути лікарняний на доопрацювання.

Як перевірити наданий працівником лікарняний: 6 ключових аспектів


У Фонді соціального страхування України нагадали, що підставою для призначення матеріального забезпечення є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Частина третя статті 30 Закону №1105-ХІV Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (зі змінами) (далі – Закон № 1105) скеровує: рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві. Комісія не тільки контролює правильність нарахування і своєчасність виплат, а й також приймає рішення про відмову в його призначенні та розглядає підставу і правильність видачі листка непрацездатності, заповнення всіх необхідних граф документа, наявність виправлень.

⚡️ Колего, не приймайте такий лікарняний!

Перелік підстав, на основі яких комісія із соцстраху має право відмовити в оплаті листка непрацездатності, зазначені у статті 23 Закону № 1105:

1. Допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:

  • у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення;
  • у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
  • за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
  • за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
  • у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
  • за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.

2. Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу.

Порядок заповнення лікарняних визначено Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом МОЗ України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Комісія із соціального страхування має право повернути листок непрацездатності на доопрацювання у заклади охорони здоров'я, якщо той був виданий з порушеннями діючих інструкцій.

Як провести засідання комісії із соцстраху, якщо члени комісії перебувають у відпустках на час карантину

Найбільш поширені порушення при заповненні листків непрацездатності:

  1. вказується скорочена назва підприємства та не заповнюється його адреса;
  2. не підкреслюється слово «первинний» або «продовження»;
  3. не підкреслюється причина непрацездатності;
  4. не вказується режим (стаціонарний, амбулаторний тощо);
  5. у разі помилок в тексті запис «Виправленому вірити» часто не завірений підписом лікуючого лікаря або відсутня печатка закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»;
  6. немає підпису завідувача відділення якщо тимчасова непрацездатність триває понад 10 календарних днів при амбулаторному лікуванні.
Нагадаємо, що наприкінці вересня Регіональні ФСС затвердили план-графіки перевірок на ІV квартал 2020 року.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18547

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54397

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49293

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488839

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6568

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді