Як працю неповнолітнього працівника перетворити на 150 тис. грн збитку — шкідлива порада для кадровиків і роботодавців

Працівники, які не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються до повнолітніх. Тож за порушення законодавства у трудових відносинах з підлітками Держпраці штрафуватиме «по-дорослому».

Як працю неповнолітнього працівника перетворити на 150 тис. грн збитку — шкідлива порада для кадровиків і роботодавців


Під час інспекційного відвідування з питань оформлення трудових відносин фізичної особи — підприємця, що здійснює торгівельну діяльність на ринку, інспектори праці Управління Держпраці у Черкаській області виявили неповнолітнього працівника.

Підліток обслуговував покупців. Зокрема пропонував і допомагав у виборі товару, а також отримував гроші за реалізовану продукцію.

На вимогу інспекторів праці надати документи про працевлаштування неповнолітня особа повідомила, що не працює, а стажується, тож трудового договору не укладено.

✍ Як оформити трудовий договір із неповнолітнім

Держпраці наголошує

Особи, які не досягли вісімнадцятирічного віку, у трудових правовідносинах прирівнюються до повнолітніх. Крім того, щодо охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці для них передбачено пільги.

Оскільки роботодавець — платник єдиного податку 1-3 групи, за результатами перевірки складено попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю та внесено припис на усунення виявлених порушень.

Однак, якщо Держпраці протягом наступних двох років «упіймає» ФОПа на повторному порушенні, штраф складе 30 МЗП (з 01.09.2020 року — 150 000 грн).

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2557

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2533

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29421

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
12011

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28861

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді