Перенесення щорічної відпустки з ініціативи працівника або роботодавця: принципові відмінності

Ініціювати перенесення відпустки можуть як роботодавець, так і працівник. Однак підстави для такої ініціативи зовсім різні. Дізнайтеся, за яких обставин кадровик може оформити відпустку на інший термін.

Перенесення щорічної відпустки з ініціативи працівника і роботодавця: принципові відмінності


Перенесення щорічної відпустки допускається як за ініціативою працівника , так і — роботодавця.

Працівник має право вимагати перенести відпустку на інший період у разі:

  1. порушення власником або уповноваженим ним органом терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки;
  2. несвоєчасної виплати власником або уповноваженим ним органом заробітної плати працівнику за час щорічної відпустки.

✍ Як оформити перенесення відпустки з ініціативи працівника

Роботодавець повинен перенести на інший період або продовжити відпустку в разі:

  1. тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку;
  2. виконання працівником державних або громадських обов'язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати;
  3. настання строку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами;
  4. збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв'язку з навчанням.

Перенесення щорічної відпустки за ініціативою роботодавця є винятком із загальних правил. В такому випадку, щорічна відпустка може бути перенесена на інший період:

  • тільки за письмовою згодою працівника;
  • за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником);
  • у випадках, коли надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відбитися на нормальному ході роботи підприємства, установи, організації;
  • за умови, що частина відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році;
  • основна частина щорічної відпустки становитиме не менше 14 календарних днів.

☝️ Алгоритм перенесення перенесення відпустки з ініціативи роботодавця

У разі перенесення щорічної відпустки на новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом.

Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період. При цьому, щорічна відпустка на прохання працівника може бути поділена на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. Крім того, невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Нагадаємо, що наразі тривають перевірки Держпраці. Дізнайтеся, що перевірятиме інспектор праці, якщо перевірка — з питань дотримання законодавства про відпустки.

За матеріалами Уповноваженого ВРУ з прав людини

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перенесення відпустки: коли можливо

Щорічні відпустки надають за графіками. Проте за певних обставин допустимо змінити термін надання відпустки. Чи можна з ініціативи роботодавця перенести щорічну відпустку працівника на інший період? Як надати чорнобильську відпустку за минулі роки? Чи можливе перенесення щорічної відпустки за ініціативою працівника? Які особливості перенесення святкового дня під час відпустки? Відповіді на питання та все про порядок перенесення відпустки — у статті.
37545

Відпустка у зв’язку з навчанням: тривалість та порядок надання

Працівник, який навчається заочно, приніс довідку-виклик на сесію. Який порядок надання відпустки у зв’язку з навчанням та чи є обмеження в наданні навчальних відпусток під час воєнного стану? Детально про навчальні відпустки і їх тривалість — у статті зі зразками заяви, наказу та довідки-виклику
57933

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді