Якщо працівника повідомить Держпраці про порушення стосовно нього законодавства про працю, інспектор праці прийде обов’язково. Дізнайтеся, які скарги найчастіше отримує Управління, можливо й на вашому підприємстві є «ображені» працівники.
ГУ Держпраці у Херсонській області повідомило, що з початку року станом на 22.10.2020 до нього надійшло 686 звернень, з яких:
- 302 (44%) — щодо заборгованості з виплати заробітної плати, розрахункових коштів, в тому числі із за карантину (в умовах карантину);
- 64 (8%) — про незаконне звільнення, примушення до звільнення в умовах карантину;
- 66 (10%) — з питання офіційного працевлаштування;
- 17 (2%) — з питання охорони праці та промислової безпеки, охорона здоров’я,
- 11 (2%) — щодо не виплати мінімальної заробітної плати;
- 24 (3%) — скарги на дії чи діяльність органів влади, установ та організацій;
- 202 (29%) — з інших питань про працю.
Нагадаємо, що заява працівника про порушення його трудових прав — одна з підстав для перевірки підприємства. Тож за результатами розгляду скарг інспектори з питань праці ГУ Держпраці у Херсонській області здійснили 442 перевірки роботодавців. За підсумками контрольких заходів видано 180 приписів посадовим особам підприємств та застосовано штрафів на суму 6 317,5 тис. гривень.
☝️ Як пройти перевірку з праці під час карантину без стресу та штрафів
Також надано 24 попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.
Держпраці наголошує: роботодавці повинні усвідомлювати свою відповідальність перед законом та перед працівниками, дотримуватися вимог чинного законодавства в оплаті праці, своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, з урахуванням підвищення її мінімального рівня. За порушення трудового законодавства передбачена фінансова, адміністративна та кримінальна відповідальність.
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.