Право відкликати заяву про звільнення за власним бажанням у працівника є лише до моменту звільнення. Висновок Верховного суду

Роботодавець може звільнити працівника з займаної посади на його прохання раніше двотижневого строку та не зазначати причини, але зазначити дату звільнення

Право відкликати заяву про звільнення за власним бажанням у працівника є лише до моменту звільнення. Висновок Верховного суду

Таку позицію Верховний суд висловив у постанові від 04.11.2020 у справі № 753/1181/18 (провадження № 61-21740св19).

Обставини справи

Колишній працівник (далі — позивач) звернувся до суду з позовом до Державного підприємства (далі — відповідач) про поновлення на роботі.

Позивач 07 грудня 2015 року подав заяву про звільнення за власним бажанням з цієї ж дати. Наступного дня у зв’язку з поганим самопочуттям він звернувся до медичної установи та викликав дільничного лікаря додому. Працівник повідомив телефоном генерального директора і в той же день направив відповідачу кур’єром заяву про відкликання своєї заяви про звільнення.

Після одужання позивач вийшов на роботу та з’ясував, що звільнений з займаної посади згідно наказу від 07 грудня 2015 року.

Колишній працівник вважає наказ незаконним, оскільки був звільнений до закінчення двотижневого строку з дня попередження роботодавця про звільнення.

Cуд першої інстанції позов задовольнив та поновив колишнього працівника на посаді. Своє рішення суд мотивував тим, що у заяві про звільнення за власним бажанням позивач не вказав поважну причину звільнення, передбачену ч. 1 ст. 38 КЗпП, тож був вправі відкликати свою заяву протягом двох тижнів, що він і зробив 08 грудня 2015 року.

Апеляційний суд скасував таке рішення та відмовив у позові, оскільки правові підстави для поновлення позивача на роботі відсутні — працівник звільнений на підставі його заяви і в строк, який він просив — з 07 грудня 2015 року.

Позивач оформив касаційну скаргу, яку аргументував тим, що роботодавець повинен був звільнити його після закінчення двотижневого строку попередження, а не видавати наказ про звільнення у день, коли була написана заява про звільнення.

Верховний суд зазначив, що сторони трудового договору вправі домовитися про будь-який строк звільнення з ініціативи працівника після подання ним заяви та в межах двотижневого строку.

За наявності домовленості працівника можна звільнити навіть у день подачі заяви про звільнення.

Таким чином, Верховний суд дійшов висновку, що роботодавець, при розірванні трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника за статтею 38 КЗпП, вправі звільнити працівника на його прохання раніше двотижневого строку та не зазначати причини, але зазначити дату звільнення.

Отже, працівник був звільнений на його ж прохання і у визначену ним дату, а тому право відкликати заяву про звільнення він мав лише до моменту звільнення.

Олена Петровська
за матеріалами Єдиного державного реєстру судових рішень

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16521

Звільнення за власним бажанням під час відпустки для догляду за дитиною

Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
46238

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
666512

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
298905

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати, як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
262792

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді