«Плаваючий» відпочинок: чи законно надавати вихідні у різні дні тижня

Загальний вихідний — неділя. Утім, чинне законодавство не виключає можливості того, що з урахуванням інтересів роботодавця другий вихідний день може припадати на будь-який день тижня

«Плаваючий» відпочинок: чи законно надавати вихідні у різні дні тижня

При п’ятиденному робочому тижні працівникам надають два вихідних дні на тиждень:

  • загальним вихідним днем для всіх працівників є неділя,
  • другий вихідний день визначається графіком роботи підприємства, погодженим з профспілкою, і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.

Вихідні дні — 2021

Статтею 69 КЗпП встановлено, що в організаціях, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов або через необхідність безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажувальних роботах, пов’язаних з роботою транспорту, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) організації.

Порядок чергування працівників в змінах має визначатись ПВТР. Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності (ст. 58 КЗпП).

«Плаваючий» відпочинок: чи законно надавати вихідні у різні дні тижня
Ірина Житковакерівник групи експертів Експертус Кадри
Для більшості підприємств гнучкий режим робочого часу — нове поняття. Під час карантину законотворці ввели його до КЗпП

Графіки змінності складаються і доводяться до відома працівників, не пізніше, ніж за один місяць до введення їх в дію (п. 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984 р. № 213).

При складанні графіків змінності слід враховувати вимоги щодо тривалості щотижневого безперервного відпочинку, який має становити не менше 42 годин.

Перенесення робочих днів у 2021 році

Закріплюється у колективному договорі:

  • порядок надання вихідних;
  • режим роботи;
  • тривалість робочого часу і відпочинку.

Визначаються ПВТР:

  • час початку та закінчення робочого дня;
  • тривалість перерв, час їх початку і закінчення;
  • порядок складання, затвердження графіків роботи організації (структурних підрозділів, окремих категорій працівників) та доведення їх до відома працівників.

Норма робочого часу на 2021 рік

Роботодавцем мають бути враховані зазначені норми чинного законодавства в його локальних нормативних актах: колективному договорі, правилах внутрішнього трудового розпорядку тощо.

За матеріалами ГУ Держпраці в Одеській області

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2695

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69419

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41057

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149694

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42451

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді