«Плаваючий» відпочинок: чи законно надавати вихідні у різні дні тижня

Загальний вихідний — неділя. Утім, чинне законодавство не виключає можливості того, що з урахуванням інтересів роботодавця другий вихідний день може припадати на будь-який день тижня

«Плаваючий» відпочинок: чи законно надавати вихідні у різні дні тижня

При п’ятиденному робочому тижні працівникам надають два вихідних дні на тиждень:

  • загальним вихідним днем для всіх працівників є неділя,
  • другий вихідний день визначається графіком роботи підприємства, погодженим з профспілкою, і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.

Вихідні дні — 2021

Статтею 69 КЗпП встановлено, що в організаціях, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов або через необхідність безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажувальних роботах, пов’язаних з роботою транспорту, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) організації.

Порядок чергування працівників в змінах має визначатись ПВТР. Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності (ст. 58 КЗпП).

«Плаваючий» відпочинок: чи законно надавати вихідні у різні дні тижня
Ірина Житковакерівник групи експертів Експертус Кадри
Для більшості підприємств гнучкий режим робочого часу — нове поняття. Під час карантину законотворці ввели його до КЗпП

Графіки змінності складаються і доводяться до відома працівників, не пізніше, ніж за один місяць до введення їх в дію (п. 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984 р. № 213).

При складанні графіків змінності слід враховувати вимоги щодо тривалості щотижневого безперервного відпочинку, який має становити не менше 42 годин.

Перенесення робочих днів у 2021 році

Закріплюється у колективному договорі:

  • порядок надання вихідних;
  • режим роботи;
  • тривалість робочого часу і відпочинку.

Визначаються ПВТР:

  • час початку та закінчення робочого дня;
  • тривалість перерв, час їх початку і закінчення;
  • порядок складання, затвердження графіків роботи організації (структурних підрозділів, окремих категорій працівників) та доведення їх до відома працівників.

Норма робочого часу на 2021 рік

Роботодавцем мають бути враховані зазначені норми чинного законодавства в його локальних нормативних актах: колективному договорі, правилах внутрішнього трудового розпорядку тощо.

За матеріалами ГУ Держпраці в Одеській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19226

Захист працівників під час роботи при низьких температурах: про що має знати кадровик

Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
25735

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14902

Перехід на зимовий час 2024 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на зимовий час — це практика, коли годинники переводять назад на одну годину, щоб використовувати світловий день більше вранці та зекономити електроенергію. Відтак, у ніч з 26 на 27 жовтня українці переведуть свої годинники на годину назад. Що має врахувати роботодавець, кадровик та працівник під час осіннього переведення часу?
22056

Тривалість робочого часу водіїв

Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв
7576

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді