Роботодавець, ФСС та ліквідатор — «бермудський трикутник» оплати лікарняних. Але вихід є…

«Ніщо не вічне під цим місяцем». Саме ці слова Шекспіра спадають на думку, якщо справа стосується реорганізації (ліквідації) підприємства. Однак кожен роботодавець має дбати про доброчесне виконання своїх обов’язків, навіть коли його зірка згасає. Тож хто оплатить тимчасову непрацездатність працівника, якщо страховий випадок настав до реорганізації або ліквідації підприємства: роботодавець, Фонд соціального страхування чи ліквідатор?

«Ніщо не вічне під цим місяцем». Саме ці слова Шекспіра спадають на думку, якщо справа стосується реорганізації (ліквідації) підприємства. Однак кожен роботодавець має дбати про доброчесне виконання своїх обов’язків, навіть коли його зірка згасає. Тож хто оплатить тимчасову непрацездатність працівника, якщо страховий випадок настав до реорганізації або ліквідації підприємства: роботодавець, Фонд соціального страхування чи ліквідатор?

Кадровики, обізнані з існуванням Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), знають, що працівник (у термінології Закону № 1105 — застрахована особа) має право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, які призначаються і надаються за основним місцем роботи.

При цьому допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах надається як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом (ст. 30 Закону № 1105).

Якщо за даними ЄДРПОУ підприємство перебуває на етапі ліквідації або реорганізації, то матеріальне забезпечення за соціальним страхуванням виплачує правонаступник. Якщо ж правонаступника немає, то виплату має провести робочий орган ФСС за місцем обліку ліквідованого підприємства як страхувальника. Ліквідатор зобов’язаний звернутися до робочого органу ФСС, щоб отримати фінансування за страховими випадками, що настали до реорганізації або ліквідації.

Навіть якщо державні виконавці наклали арешт на кошти підприємства, аби задовольнити вимоги кредиторів, страхові кошти, що мають спрямовуватися на оплату «лікарняних», — у безпеці.

Адже згідно зі статтею 34 Закону № 1105 накладення арешту державними виконавцями на страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, неможливо. Тож підприємство може використати страхові кошти тільки для надання матеріального забезпечення і соціальних послуг працівникам — застрахованим особам. Окрім того, ці кошти не можна використати для погашення кредитів чи стягнень за виконавчими документами.


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18546

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54394

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49292

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488837

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6568

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді