Роботодавець, ФСС та ліквідатор — «бермудський трикутник» оплати лікарняних. Але вихід є…

«Ніщо не вічне під цим місяцем». Саме ці слова Шекспіра спадають на думку, якщо справа стосується реорганізації (ліквідації) підприємства. Однак кожен роботодавець має дбати про доброчесне виконання своїх обов’язків, навіть коли його зірка згасає. Тож хто оплатить тимчасову непрацездатність працівника, якщо страховий випадок настав до реорганізації або ліквідації підприємства: роботодавець, Фонд соціального страхування чи ліквідатор?

«Ніщо не вічне під цим місяцем». Саме ці слова Шекспіра спадають на думку, якщо справа стосується реорганізації (ліквідації) підприємства. Однак кожен роботодавець має дбати про доброчесне виконання своїх обов’язків, навіть коли його зірка згасає. Тож хто оплатить тимчасову непрацездатність працівника, якщо страховий випадок настав до реорганізації або ліквідації підприємства: роботодавець, Фонд соціального страхування чи ліквідатор?

Кадровики, обізнані з існуванням Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), знають, що працівник (у термінології Закону № 1105 — застрахована особа) має право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, які призначаються і надаються за основним місцем роботи.

При цьому допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах надається як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом (ст. 30 Закону № 1105).

Якщо за даними ЄДРПОУ підприємство перебуває на етапі ліквідації або реорганізації, то матеріальне забезпечення за соціальним страхуванням виплачує правонаступник. Якщо ж правонаступника немає, то виплату має провести робочий орган ФСС за місцем обліку ліквідованого підприємства як страхувальника. Ліквідатор зобов’язаний звернутися до робочого органу ФСС, щоб отримати фінансування за страховими випадками, що настали до реорганізації або ліквідації.

Навіть якщо державні виконавці наклали арешт на кошти підприємства, аби задовольнити вимоги кредиторів, страхові кошти, що мають спрямовуватися на оплату «лікарняних», — у безпеці.

Адже згідно зі статтею 34 Закону № 1105 накладення арешту державними виконавцями на страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, неможливо. Тож підприємство може використати страхові кошти тільки для надання матеріального забезпечення і соціальних послуг працівникам — застрахованим особам. Окрім того, ці кошти не можна використати для погашення кредитів чи стягнень за виконавчими документами.


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
138218

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
159643

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
28343

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
103797

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
7254

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді