Така підстава припинення трудового договору, як смерть роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою, з’явилась у КЗпП з 19 липня 2022 року
14 жовтня 2022 року Кабмін затвердив Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця-фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою (далі — Порядок).
Порядок:
- визначає алгоритм дій працівника, який бажає припинити трудовий договір за таких обставин;
- встановлює обов’язки та повноваження центрів зайнятості у разі, якщо працівник подає заяву про припинення трудового договору;
- регламентує особливості взаємодії центру зайнятості, ПФУ та податкової.
Нагадаємо, що тривалий час законодавство не визначало, як припинити трудовий договір працівника у зв’язку зі смертю роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішення суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою. У працівника був єдиний спосіб припинити такі відносини — звернутись до суду із заявою про встановлення факту припинення трудових відносин у зв’язку зі смертю роботодавця. Однак, з 19 липня 2022 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07 2022 № 2352-IX увів до КЗпП чотири нові підстави припинення трудового договору, серед яких: смерть роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою (п. 8-1 ч. 1 ст. 36).
Станом на 17 жовтня 2022 року постанову КМУ, якою затвердили Порядок, ще не оприлюднили на Урядовому порталі. Команда кадрового напряму Цифрового видавництва Експертус вже готуює докладну консультацію, яка допоможе звільнитися працівнику у разі смерті роботодавця — ФОП. Слідкуйте за оновленнями!
Олена Петровська,
експерт із кадрових питань
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.