Кабмін затвердив порядок припинення трудового договору, якщо ФОП — роботодавець помер

Така підстава припинення трудового договору, як смерть роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою, з’явилась у КЗпП з 19 липня 2022 року

zvilnennya_17_10.png

14 жовтня 2022 року Кабмін затвердив Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця-фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою (далі — Порядок). 

Порядок: 

  • визначає алгоритм дій працівника, який бажає припинити трудовий договір за таких обставин; 
  • встановлює обов’язки та повноваження центрів зайнятості у разі, якщо працівник подає заяву про припинення трудового договору; 
  • регламентує особливості взаємодії центру зайнятості, ПФУ та податкової. 

Нагадаємо, що тривалий час законодавство не визначало, як припинити трудовий договір працівника у зв’язку зі смертю роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішення суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою. У працівника був єдиний спосіб припинити такі відносини — звернутись до суду із заявою про встановлення факту припинення трудових відносин у зв’язку зі смертю роботодавця. Однак, з 19 липня 2022 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07 2022 № 2352-IX увів до КЗпП чотири нові підстави припинення трудового договору, серед яких: смерть роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою (п. 8-1 ч. 1 ст. 36).   

Станом на 17 жовтня 2022 року постанову КМУ, якою затвердили Порядок, ще не оприлюднили на Урядовому порталі. Команда кадрового напряму Цифрового видавництва Експертус вже готуює докладну консультацію, яка допоможе звільнитися працівнику у разі смерті роботодавця — ФОП. Слідкуйте за оновленнями! 

Олена Петровська,
експерт із кадрових питань 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16545

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51112

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65695

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17750

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді