Зарплата раз на місяць, звільнення без пояснень, але з компенсацією, — новий законопроект про договірний режим на малих і середніх підприємствах

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Особливості та порядок застосування договірного режиму врегулюють у новій главі КЗпП

Зарплата раз на місяць, звільнення без пояснень, але з компенсацією, — новий законопроект про договірний режим на малих і середніх підприємствах

Група народних депутатів на чолі з Галиною Третьяковою зареєстрували у ВР проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність» від 13.04.2021 № 5371 (далі — законопроект № 5371).

Трудовий договір: визначаємо строк і форму

Законодавці мають на меті запровадити максимально гнучкий та вільний режим регулювання трудових відносин шляхом змін і доповнень до КЗпП, Законів України «Про охорону праці», «Про відпустки» та «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», зокрема, доповнити КЗпП новою Главою ІІІ-Б «Договірний режим регулювання трудових відносин».

Трудовий договір врегулює трудові відносини працівників та роботодавців — власників підприємств приватної форми власності, у яких кількість працівників або рівень оплати праці відповідає встановленим критеріям.

Договірний режим застосовуватимуть до трудових відносин:

  • між працівником та роботодавцем — суб’єктом малого або середнього підприємництва з кількістю працівників за звітний період (календарний рік) не більше 250 осіб;

  • між роботодавцем та працівником, зарплата якого перевищує 8 МЗП на місяць.

Сторони трудового договору зможуть на власний розсуд та за взаємною згодою врегулювати свої відносини в частині виникнення і припинення трудових відносин, системи оплати праці, норм праці, розміру заробітної плати з урахуванням встановленого законом граничного мінімального розміру, надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, норм робочого часу та відпочинку з додержанням норм загальної тривалості робочого тижня, тривалості щотижневого відпочинку та інших прав і гарантій, які визначені у КЗпП.

Трудові відносини працівників і роботодавців, власників підприємств, на яких поширюватиметься договірний режим, врегулюють у трудовому договорі. За взаємною згодою укладатимуть безстроковий або строковий трудовий договір.

У трудовому договорі зможуть визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови припинення або дострокового розірвання договору.

Заробітну плату працівникові виплачуватимуть у строки, визначені трудовим договором, але не рідше разу на місяць.

Роботодавець матиме право з власної ініціативи розірвати трудовий договір з працівником з виплатою компенсації не менше 3 МЗП.

Варто зазначити, що критеріям договірного режиму відповідатиме більшість роботодавців — в їх загальній кількості представники малого і середнього бізнесу займають близько 82%. Великі корпорації, які розподіляють працівників на малих та середніх підприємствах, також без перешкод застосовуватимуть таку модель трудових відносин.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами ВР


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
81

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5988

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1012

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530547

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124000

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді