Додаткова відпустка одинокій матері під час воєнного стану

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Чи може роботодавець відмовити в наданні відпустки одинокій матері на підставі того, що вона вже використала 24 календарних дні щорічної відпустки, а на час дії воєнного стану кількість днів відпустки обмежена?

odunoka_matu_26.10.jpg

Державні гарантії права на відпустки працівників, умови, тривалість і порядок їх надання працівникам встановлює Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Утім, на час воєнного стану діє Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136), що набрав чинності 24 березня 2022 року.

УВАГА! Під час воєнного стану для працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні пріоритетно застосовуйте норми Закону № 2136. Не застосовуйте в цей час норми законодавства про працю, що суперечать положенням Закону № 2136.

Стаття 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану обмежує надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця до 24 календарних днів за поточний робочий рік. Утім, це обмеження стосується лише основних щорічних відпусток. 

Тобто згадана норма не обмежує права працівника на одержання щорічних додаткових та інших передбачених законодавством відпусток.

Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, належать до соціальних та надаються понад щорічні відпустки (Закон про відпуски).

Роботодавець у період дії воєнного стану може відмовити в наданні будь-якого виду відпусток, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працівнику, який залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Додаткову оплачувану відпустку на дітей надають щорічно тривалістю 10 календарних днів (ст. 19 Закону про відпустки). У період дії воєнного стану не застосовують норми статті 78-1 згідно із Законом № 2136 з урахуванням змін, внесених Законом України від 01.07.2022 № 2352-IX, щодо неврахування святкових і неробочих днів під час визначення тривалості щорічних відпусток.

Узагальнимо: під час воєнного стану працівники мають право скористатися додатковою відпусткою на дітей, якщо на них не поширюються згадані вище обмеження, введені на час воєнного стану в Україні.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління 
Державної служби України з питань праці

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
8622

Оформлення компенсації відпустки: зразок та наказ

За бажанням працівника частину щорічної відпустки можна замінити грошовою компенсацією. Скачайте зразки заяви та наказу про виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки за ДСТУ 4163:2020
22532

Відпустка одинокій матері

Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину сама.
90761

Відпустки працівникам з інвалідністю

Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.
152244

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді