Особа виїхала з тимчасово окупованої території та намагалася знайти роботу за фахом на підконтрольній території України. Під час прийняття на роботу роботодавець вимагав результати тестування на ВІЛ/СНІД, без яких відмовлявся працевлаштовувати особу. Як діяти працівнику?

Трудове законодавство забороняє необґрунтовано відмовляти у прийнятті на роботу. Щоб захистити свої права, особа, яка отримала відмову у працевлаштуванні, має звернутися до органів Держпраці або до суду. Якщо зробити це у тримісячний строк з дня необґрунтованої відмови, то такі дії роботодавця можна кваліфікувати як порушення трудового законодавства.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

Строковий трудовий договір доцільно укладати у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, чи в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
Тимчасова робота — різновид строкового трудового договору, який має особливості щодо строків, підстав для укладення, відпустки, оплати лікарняних, припинення чи продовження.
Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
Заява — це письмове офіційне повідомлення і/або прохання, яке подають на ім’я посадової особи, зазвичай — це керівник організації.
Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.