Мінекономіки затвердило примірну форму трудового договору з нефіксованим робочим часом

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Така форма договору не є обов’язковою, вона має рекомендаційний характер

documents_09_08_2.png

10 серпня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом» від 18.07.2022 № 2421-ІХ (далі — Закон № 2421), який увів до КЗпП новий вид трудового договору — трудовий договір з нефіксованим робочим часом (ст. 21-1 КЗпП).

Професійні стандарти в кадровій роботі

Щоби привести підзаконні нормативно-правові акти у відповідність із КЗпП, Мінекономіки розробило примірну форму трудового договору з нефіксованим робочим часом й затвердило її наказом від 26.10.2022 № 4179 (далі — Наказ № 4179).

Роботодавець зобов’язаний укласти письмовий трудовий договір з нефіксованим робочим часом (п. 6-2 ч. 1 ст. 24 КЗпП). Допоки триває воєнний стан, письмова форма трудового договору не є обов’язковою (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX). Але, щоб уникнути трудових спорів, Мінекономіки рекомендує  визначати умови трудового договору із нефіксованим робочим у письмовій формі. Відтак, —керуватися Примірною формою трудового договору з нефіксованим робочим часом, затвердженою наказом № 4179.

Крім відомостей про роботодавця і працівника, Мінекономіки включило у примірну форму трудового договору:

1. Загальні положення, де зазначило, що договір укладено на підставі статті 21-1 та виклало її тези. У цьому розділі вказують також на яку роботу або посаду приймають працівника, строк випробування та адресу робочого місця.

2. Предмет договору, де вказують залежно від виду роботи, професії або посади: характеристику або опис роботи, вимоги до її виконання, набір трудових функцій та наявність компетентностей працівника, необхідних для їх виконання. В описі трудової функції працівника необхідно ураховувати профстандарти та кваліфікаційні характеристики.

3. Строк дії договору, де обирають один із варіантів:

    • безстроковий трудовий договір, що укладають на невизначений строк;
    • трудовий договір, що укладають на визначений строк, установлений за згодою сторін та указують строк його дії;
    • трудовий договір, що укладають на час виконання певної роботи та указують строк, у який необхідно виконати роботу.

4. Тривалість робочого часу і часу відпочинку. У цьому розділі визначають:

    • інтервали, під час яких роботодавець може вимагати від працівника працювати — базові години та дні;
    • способи, у які роботодавець повідомлятиме працівника про початок виконання роботи, а працівник — про готовність приступити до роботи або відмовитись її виконувати;
    • тривалість щорічної відпустки, інші види відпусток, передбачені колективним договором, угодою та цим договором.
✍️ Зразки документів для кадровика

5. Умови оплати праці: зазначають, що заробітну плату виплачують працівникові за фактично          відпрацьований час та вказують розмір винагороди, структуру й складові заробітної плати, строки й порядок її виплати.

6. Комунікація між сторонами: указують засоби електронних комунікаційних мереж та інші альтернативні способи ознайомлення працівника з інформацією про його права та обов’язки.

7. Права та обов’язки сторін договору. У цьому розділі указують права та обов’язки сторін, виконання яких не суперечить трудовому законодавству, колективному договору та укладеному договору з нефіксованим робочим часом.

8. Персональні дані та конфіденційність.

9. Відповідальність сторін.

10. Порядок припинення договору, де зазначають, що дія цього договору припиняється з підстав та в порядку, передбачених законодавством про працю, та з підстав, додатково установлених у договорі.

11. Прикінцеві положення — указують, у паперовій або електронній формі уклали договір. Зазначають, коли договір набирає чинності та дату початку роботи працівника, указують інформацію про ознайомлення працівника з колективним договором, ПВТР та іншими нормативними актами роботодавця.

12. Реквізити та підписи сторін.

У Примірній формі трудового договору з нефіксованим робочим часом, затвердженій наказом № 4147, трохи збилась нумерація й після розділу V «Мови оплати праці» йде розділ VII «Комунікація між сторонами». Проте, консультація керівника групи експертів з кадрових питань Цифрового видавництва Eкспертус Ольги Догадіної «Трудовий договір із нефіксованим робочим часом» допоможе бездоганно оформити такий трудовий договір, обліковувати й оплачувати роботу за ним.

Олена Петровська,
експерт із кадрових питань

За матеріалами Мінекономіки

 

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
5304

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
5052

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
73600

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді