Випробувальний термін під час воєнного стану

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Роботодавець пропонує працевлаштувати робітника із двомісячним випробувальним терміном. Довший строк працевлаштування не пропонує, оскільки не має постійних замовлень. Чи правомірні такі дії роботодавця і як можна оформити трудові відносини у такій ситуації?

work_09_05.jpg

Закон України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136-IX) дозволяє під час працевлаштування під час дії воєнного стану встановлювати випробування для будь-якої категорії працівників. Водночас під час воєнного стану діє норма статті 27 КЗпП, що визначає строк випробування під час приймання на роботу — не більше ніж один місяць.

Щоб перевірити, чи відповідає працівник роботі, на яку його приймають, роботодавець може укласти з ним строковий трудовий договір на час воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника (Закон № 2136-IX).

Трудовий договір може бути:

  • безстроковим — укладається на невизначений строк;
  • на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
  • таким, що укладається на час виконання певної роботи (ст. 23 КЗпП).

Строковий трудовий договір укладають, якщо трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших передбачених законодавством випадках.

Відповідно до нової норми, якою доповнили статтю 23 КЗпП з 19 липня 2022 року, роботодавець зобов’язаний інформувати працівників, які працюють за строковим трудовим договором, про вакансії, які відповідають їхній кваліфікації та передбачають можливість укладення безстрокового трудового договору, а також забезпечувати рівні можливості таких працівників для укладення такого договору.

Держпраці нагадує, що і працівник, і роботодавець мають дотримуватися вимог трудового законодавства й оформлювати трудові відносини. Задекларована праця є гарантією захисту законних інтересів працівника, його права отримувати оплату за роботу, що не нижча, ніж установлений державою мінімальний розмір, страхові виплати та соціальні гарантії. Використання незадекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства, за яке роботодавець має відповідати за законом. Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору він має заплатити штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожного неоформленого працівника.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

 

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява про прийняття за строковим трудовим договором

Строковий трудовий договір доцільно укладати у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, чи в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
31259

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
5292

Зразок заяви про прийняття на роботу

Заява — це письмове офіційне повідомлення і/або прохання, яке подають на ім’я посадової особи, зазвичай — це керівник організації.
468572

Прийняття на роботу під час воєнного стану: що врахувати

Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.
34213

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді