Під час евакуації з окупованої території чоловік загубив довідку про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, яка містить відомості про місце реєстрації. Він має лише паспорт громадянина України у формі ID-картки. Роботодавець вимагає для працевлаштування надати інформацію про місце проживання. Чи правомірно це?

Чи можна прийняти на роботу особу без прописки
Щоб допустити працівника до роботи, потрібно укласти з ним трудовий договір, який відтак оформити наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомити центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому КМУ.
Під час укладення трудового договору громадянин зобов’язаний подати документи:
- паспорт чи інший документ, що посвідчує особу;
- трудову книжку, якщо вона є, або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи –– у випадках, передбачених законодавством (ст. 24 КЗпП).
Під час укладення трудового договору заборонено вимагати від осіб, які влаштовуються на роботу, відомості про їхню партійну та національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування, а також документи, подавати які не вимагає законодавство (ст. 25 КЗпП).
За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці
Строковий трудовий договір доцільно укладати у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, чи в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
Тимчасова робота — різновид строкового трудового договору, який має особливості щодо строків, підстав для укладення, відпустки, оплати лікарняних, припинення чи продовження.
Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
Заява — це письмове офіційне повідомлення і/або прохання, яке подають на ім’я посадової особи, зазвичай — це керівник організації.
Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.