Після завершення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами надають відпустку по догляду за дитиною до трьох років батьку чи матері дитині –– за бажанням одному з них (ч. 1 ст. 18 Закону України «Про відпустки», далі –– Закон про відпустки).
✍️ Зразки документів для кадровикаВідпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку можна надати за заявою матері, батьку дитини або особам, зазначеним у частині третій статті 18 цього Закону про відпустки, ––повністю або частково в межах установленого періоду. Оформити таку відпустку потрібно наказом (розпорядженням) власника чи уповноваженого ним органу (ст. 20 Закону про відпустки).
Щоб отримати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особи, вказаніу частині третій статті 18 Закону про відпустки, крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів, мають надатидовідки з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до завершення терміну цієї відпустки.
Не можна звільнити з ініціативи роботодавця:
- вагітних жінок;
- жінок, які мають дітей віком до трьох років; до шести років –– частина шоста статті 179;
- одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.
Винятком є повна ліквідація підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням (ст. 184 КЗпП). Якщо таких жінок звільняють після закінчення строкового трудового договору, то їх також потрібно обов’язково працевлаштувати. На період працевлаштування за працівниками зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.
На період воєнного стану звільнити працівника з ініціативи роботодавця можливо у період його тимчасової непрацездатності, перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Датою звільнення в такому разі слід зазначити дату, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, вказаним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ).
За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці