Кого не можете звільнити та чи залишати за працівником середній заробіток

Звільняйте працівників за передбаченими чинним законодавством процедурами. Так, звільнення працівників за власним бажанням та за угодою сторін здійснюйте на підставі заяви працівника.
✍️ Зразки документів для кадровика Не можна розглядати як прогул без поважної причини ситуацію, коли працівник залишив робоче місце і не виконує своїх трудових обов’язків у зв’язку із воєнними діями. Тож Держпраці радить не вирішувати питання щодо звільнення працівника до завершення бойових дій, якщо не маєте заяви працівника про звільнення. У табелі обліку робочого часу в такому разі проставляйте позначку «інші причини відсутності». Зберігати заробіток за таким працівником ви не повинні, адже не маєте для цього підстав.
Якщо необхідно виконувати обов’язки відсутнього працівника, можете прийняти на його місце іншого працівника на умовах строкового трудового договору.
За матеріалами ГУ Держпраці у Харківській області
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.