Як звільняти працівників під час воєнного стану
Смерть роботодавця (фізичної особи — підприємця) є підставою для припинення трудового договору. Такою ж підставою може бути й рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою, якщо воно набрало законної сили.
Для врегулювання таких ситуацій Кабінет Міністрів у жовтні затвердив «Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою» (постанова від 14.10.2022 №1172).
Документ передбачає, що для припинення трудового договору працівник подає до будь-якого центру зайнятості такі документи (в електронній або паперовій формі):
- заяву про припинення трудового договору з викладенням відповідної інформації про смерть роботодавця;
- копії документів, що підтверджують смерть роботодавця або набрання законної сили рішенням суду (за наявності);
- копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України (для тих, хто відмовився від РНОКПП через релігійні погляди і має відповідну позначку в паспорті);
- інформацію про роботодавця (ПІБ, РНОКПП або ІПН);
- копію примірника трудового договору або наказу про прийняття на роботу (якщо їх немає, можна надати відомості про трудову діяльність з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування);
- копію трудової книжки (за наявності).
Центр зайнятості повідомляє Пенсійний фонд та ДПС про припинення трудового договору прямо в день подання заяви (який вважається днем припинення трудового договору).
Водночас запис про припинення трудового договору вноситься до трудової книжки на вимогу працівника та не раніше, ніж через три робочих дні з дня подання заяви.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці