Працевлаштування осіб з інвалідністю: про що варто пам'ятати?

Які особливості прийняття на роботу, надання відпусток та тривалості робочого часу?

image63

Чи вести військовий облік працівників з інвалідністю

Укладення трудових договорів з особами з інвалідністю передбачає низку особливостей. Держпраці нагадала роботодавцям актуальні норми. Так, особливості слід враховувати вже на етапі подання документів. Адже особа з інвалідністю для укладення трудового договору повинна додатково надати:

  • довідку МСЕК;

  • виписку з акта огляду МСЕК, де вказано причину інвалідності, групу та строк інвалідності, а також висновки комісії про умови та характер праці;

  • індивідуальну програму реабілітації, що є обов’язковою для виконання роботодавцем.

Укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади є необхідними для того, аби працівника можна було допустити до роботи.

Зауважимо, що п. 2 ч. 7 ст. 10 Закону України «Про відпустки» надає особам з інвалідністю, які нещодавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших 6 місяців на підприємстві, право оформити щорічну оплачувану відпустку повної тривалості (на відміну від звичайних працівників). Також особи з інвалідністю, які вже тривалий час працюють на підприємстві, мають право піти у щорічну відпустку в зручний для них час.

Законодавство встановлює таку тривалість щорічної основної відпустки для працівників-осіб з інвалідністю:

  • для I і II груп – 30 календарних днів;
  • для III групи – 26 календарних днів.

exclamation-mark.pngВсе про відпустку під час воєнного стану (з урахуванням змін від 19.07.2022)

Відпустки без збереження заробітної плати надаються: 

  • особам з інвалідністю III групи — до 30 календарних днів щорічно;
  • особам з інвалідністю I та II груп — до 60 календарних днів щорічно.

Важливо, що  особи з інвалідністю можуть залучатися до роботи в нічний час та до надурочних робіт, але лише за власною згодою (і якщо це не суперечить медичним рекомендаціям). Також працівникові з інвалідністю може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня та пільгові умови праці на його власне бажання або за вимогами індивідуальної програми реабілітації.

Якщо втрата працездатності відбулася у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, за таким праціником зберігаються місце роботи та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності.

У випадках, передбачених законодавством, на роботодавця покладено обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.

Водночас інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк. 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33431

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3675

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
15007

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
20675

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді