Сканування трудової: що робити з помилками

Перевірте правильність оформлення заздалегідь

image92

Передаємо скани трудових книжок до ПФУ по-новому

Скануванню трудової книжки працівника має передувати перевірка документа

Пенсійний фонд України опублікував три аспекти, на які слід звернути особливу увагу, аби переконатися в правильному оформленні трудової.

Правильно записані дані про особу (збігаються з інформацією в паспорті особи):

  • ПІБ (прізвище, ім’я та по батькові): має бути вказано повністю, без скорочення або заміни ініціалами;
  • дата народження. Якщо прізвище змінювалося, колишнє має бути закреслене однією рискою і поряд записане нове. При цьому на внутрішньому боці обкладинки має бути вказано, на підставі якого документа внесено виправлення (з реквізитами) та має міститися підпис з печаткою.

Наявні необхідні підписи та печатки на першій сторінці:

  • підпис власника трудової книжки;
  • підпис особи, відповідальної за видачу трудових книжок на підприємстві;
  • печатка підприємства, на якому заповнювалася трудова книжка (якщо документ оформлений в період після 1 січня 1975 року).

Коректна інформація в розділі «Відомості про роботу»:

  • мають бути зазначені:
  • дата початку виконання роботи;
  • повне найменування підприємства;
  • назва посади чи професії;
  • номери і дати наказів про прийняття/звільнення.
  • записи про звільнення чи переведення мають відповідати формулюванням чинного законодавства й містити посилання на відповідну статтю закону, а також повинні бути засвідчені печатками.

Якщо за час роботи людини назва підприємства змінювалася, то про це має бути зроблено запис окремим рядком (з даними про розпорядчий акт)

Виправлення помилок

Помилки в ПІБ або відсутність помітки про зміну прізвища може виправити нинішній роботодавець. А ось неправильні записи ліквідованого підприємства — відповідальність суб'єкта-правонаступника.

Якщо ж йдеться не про помилку в ПІБ, а про різні дані, то належність трудової книжки може визначити суд. 

Якщо помилок в оформленні документа немає або ж вони виправлені, то можна оцифровувати трудову книжку: сканувати та завантажувати в особистому кабінеті на вебпорталі Фонду соціального страхування.

Зауважимо, зробити це можуть не лише роботодавці, а й фізичні особи.

За матеріалами Пенсійного фонду України

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Заповнення трудової книжки при першому працевлаштуванні

Працівник, влаштовуючись на нове місце роботи, зобов’язаний надавати трудову книжку (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 24 КЗпП)
21709

Порядок заповнення трудової книжки

Трудова книжка — це літопис невтомної праці особи. Тож ставитися до заповнення трудової книжки кожен кадровик має вкрай відповідально. До уваги — основні вимоги до заповнення та відповідальність за неналежне ведення трудової книжки.
72332

Оформлення запису в трудовій про прийняття строковика на час відпустки з вагітності та пологів основної працівниці

Буде помилкою вказати у трудовій, що працівницю прийняли за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів. Як тоді зробити правильний запис?
17254

Як зробити запис в трудовій книжці про звільнення за власним бажанням

Запис про звільнення за власним бажанням в трудовій книжці повинен відображати точне формулювання законодавчої норми про звільнення з цієї причини. Які варіанти запису про звільнення за власним бажанням можуть бути та зразки таких записів, — у статті.
129183

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді