Зміна істотних умов праці: що робити зі зміною оплати?

Держпраці пояснила, якими законодавчими нормами слід керуватися

image81

Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення

Ст. 32 КЗпП України допускає зміну істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці. При цьому працівника слід повідомити не менш ніж за два місяці про зміну істотних умов (система, обсяг оплати праці, пільги, режим роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення, зміна розрядів чи найменування посад).

Тим часом Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136-IX скасував застосування ч. 3 ст. 32 КЗпП  у період дії воєнного стану. Але ст. 103 Кодексу законів про працю України залишалася в силі. А вона, своєю чергою, передбачає, що роботодавець все одно повинен повідомити працівника про нові або зміну чинних умов оплати праці в бік погіршення щонайменше за два місяці до запровадження таких змін.

Держпраці пояснила, що ця стаття була спеціальною нормою, а отже, виникала конкуренція між двома правилами одного нормативного акта. Правову колізію усунув Закон від 01.07.2022 № 2352-IX. 

Згідно з документом, під час дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених і ч. 3 ст. 32, і ст.103 КЗпП, здійснюється не пізніше ніж до запровадження таких умов. Тож  сьогодні роботодавці мають послуговуватися саме цією редакцією.

За матеріалами Головного управління Держпраці у Харківській області

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5318

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
781

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529299

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123462

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
332

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді