Зміна істотних умов праці: що робити зі зміною оплати?

Держпраці пояснила, якими законодавчими нормами слід керуватися

image10

Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення

Ст. 32 КЗпП України допускає зміну істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці. При цьому працівника слід повідомити не менш ніж за два місяці про зміну істотних умов (система, обсяг оплати праці, пільги, режим роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення, зміна розрядів чи найменування посад).

Тим часом Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136-IX скасував застосування ч. 3 ст. 32 КЗпП  у період дії воєнного стану. Але ст. 103 Кодексу законів про працю України залишалася в силі. А вона, своєю чергою, передбачає, що роботодавець все одно повинен повідомити працівника про нові або зміну чинних умов оплати праці в бік погіршення щонайменше за два місяці до запровадження таких змін.

Держпраці пояснила, що ця стаття була спеціальною нормою, а отже, виникала конкуренція між двома правилами одного нормативного акта. Правову колізію усунув Закон від 01.07.2022 № 2352-IX. 

Згідно з документом, під час дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених і ч. 3 ст. 32, і ст.103 КЗпП, здійснюється не пізніше ніж до запровадження таких умов. Тож  сьогодні роботодавці мають послуговуватися саме цією редакцією.

За матеріалами Головного управління Держпраці у Харківській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19198

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118828

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520978

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
478

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33359

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді