Як організувати роботу на відкритому повітрі під час морозів
Федерація професійних спілок України закликала роботодавців пам'ятати про ризики переохолодження працівників.
Так, поєднання параметрів мікроклімату, при якому відбувається зміна теплообміну організму, внаслідок чого виникає загальний або локальний дефіцит тепла в організмі, називається охолоджувальним мікрокліматом. Його впливу зазнають як особи, що працюють в холодний період року на відкритому повітрі, так і ті, хто виконує роботи в неопалювальних приміщеннях. Тобто першочергово ризик переохолодження поширюється на газовиків, будівельників, сільськогосподарських робітників, робітників кар’єрів, рибалок, мисливців, працівників елеваторів, складів, суднобудівельних заводів тощо.
Найбільш вразливими є особи, що виконують роботи на холодокомбінатах, де низька температура поєднується з високою відносною вологістю (80–95%), надто коли робота малорухома.
Щоб запобігти переохолодженню, роботодавцю слід вжити таких заходів:
- відвести спеціальні місця для обігріву, встановити засобів для швидкого та ефективного обігрівання верхніх та нижніх кінцівок (локальний променево-контактний обігрів тощо);
- влаштувати повітряні або повітряні-теплові завіси;
- встановити такий внутрішній змінний режим праці та відпочинку, що передбачає перерви для обігріву;
- забезпечити працівників засобами індивідуального захисту (теплим спецодягом, спецвзуттям, рукавицями тощо).
Зауважимо, знижена температура повітря є небезпечним та шкідливим фактором виробництва, тож для запобігання професійним захворюванням проводяться обов’язкові попередній та періодичні медичні огляди працівників.
Слід пам'ятати, що переохолодження не лише може сприяти застудам, захворюванням периферійної нервової та м’язової систем, алергіям, радикулітам, невритам, міозитам. Зниження температури тіла також викликає порушення рефлекторних реакцій, утруднює рухи. А це, своєю чергою, може призвести до збільшення виробничого травматизму.
За матеріалами Федерації професійних спілок України