Експертка з кадрових питань Олена Петровська розповіла, яких заходів та в які терміни має вжити роботодавець
Як анулювати бронь звільненого працівника
Бронювання — це тимчасова відстрочка від призову. Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі — Порядок № 76; Постанова № 76). Відстрочку від призову анулюють, зокрема, при звільненні військовозобов’язаного (пп. 6 п. 12 Порядку № 76).
Якщо звільняєте заброньованого працівника, повідомте про це державний орган, до якого зверталися з пропозицією щодо бронювання. Держорган повідомить Мінекономіки, а міністерство ухвалить відповідне рішення й надішле його держоргану.
Після того, як Мінекономіки анулює відстрочку, протягом п′яти днів роботодавець зобов'язаний встигнути провести кілька процедур з витягом з наказу міністерства. З детальним алгоритмом ви можете ознайомитися у консультації. Там же ви дізнаєтеся, як анулювати відстрочки звільнених працівників, які Мінекономіки надало в порядку, що визначала постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03.03.2022 № 194.
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.