Згідно з законодавством, працівник у разі переведення, прийняття або направлення на роботу в іншу місцевість має право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій. Гарантії і компенсації працівникам при переїзді на роботу в іншу місцевість закріплені ст.120 Кодексу законів про працю України.
Так, під час переведення на іншу роботу, коли це пов’язано з переїздом в іншу місцевість, потрібно оплатити:
- вартість проїзду працівника і членів його сім’ї;
- витрати по перевезенню майна;
- добові за час перебування в дорозі;
- одноразову допомога на самого працівника і на кожного члена сім’ї, який переїжджає;
- заробітну плату за дні збору в дорогу і влаштування на новому місці проживання (не більш ніж 6 днів), а також за час перебування в дорозі.
Працівнику, який переїжджає у зв’язку з прийомом (за попередньою домовленістю) на роботу в іншу місцевість, надають усі ці виплати, окрім одноразової допомоги. Її можуть виплатити за погодженням сторін.
Слід пам'ятати, що під час воєнного стану роботодавець має право без згоди працівника перевести його на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором (крім переведення в місцевість, де тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я. Проте зробити це можна лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що становлять безпосередню або можливу загрозу нормальним життєвим умовам людей (ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ). Під час війни також не застосовують норму про обов'язковий двомісячний термін попередження про зміну істотних умов праці. В такому разі головне — встигнути до запровадження нових умов.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці