Відпустка для батька при народженні дитини: дозволити чи відмовити?

Пояснюємо, в яких ситуаціях роботодавець може не відпустити працівника

image36

Підтвердні документи для відпустки при народженні

Надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини регламентує ч. 1 ст. 77-3 КЗпП України. Така відпустка триває до 14 календарних днів (при цьому не враховуються святкові та неробочі дні). Такий вид відпочинку надають деяким категоріям працівників. Це може бути лише одна особа з переліку:

  • чоловік, дружина якого народила дитину;
  • батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини (в такому разі потрібно, щоб партнери проживали разом та були пов’язані спільним побутом, а також мали взаємні права та обов’язки);
  • бабуся або дідусь (або інший повнолітній родич дитини), які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Відпустку при народженні дитини не можна ділити на частини або ж отримати за неї грошову компенсацію. Таку відпустку надають за письмовою заявою працівника (має пройти не більш ніж три місяці з дня народження дитини, а сама відпустка має бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження).

Якщо в цей період — впродовж трьох місяців після народження дитини — особа змінила місце роботи, вона може використати відпустку на новому підприємстві. Проте для цього буде потрібно надати довідку про невикористання такого виду відпочинку на попередньому місці роботи.

Але, якщо йдеться про працівників критичної інфраструктури, вони можуть втратити шанс скористатися такою відпусткою. Так, у період дії воєнного стану роботодавець у галузі критичної інфраструктури може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А можливість піти у відпустку при народженні дитини зникає через 104 дні після народження.

За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Резерв відпусток: основні питання створення та розрахунку

Створений резерв відпусток надає можливість на підприємстві рівномірно розподілити витрати на оплату відпусток протягом усього року. Читайте у статті як створити резерв відпусток та як його розраховувати
6782

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

Законодавство гарантує право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Який порядок надання відпустки суміснику, чи можлива відпустка за сумісництвом на одному підприємстві, чи вносити сумісників до графіка відпусток, чи передбачає законодавство відпустку на дітей суміснику — розкажемо у статті.
57585

Відпустка одинокій матері

Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину.
72634

Зразок заяви про перенесення відпустки

Наприкінці кожного року підприємства затверджують графік відпусток працівникам. Іноді у працівників виникає необхідність використати відпустку поза графіком. Щоб це реалізувати, зокрема, — працівник має написати заяву про перенесення відпустки на інший період.
31649

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
14905

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді