Відпустка для батька при народженні дитини: дозволити чи відмовити?

Пояснюємо, в яких ситуаціях роботодавець може не відпустити працівника

image87

Підтвердні документи для відпустки при народженні

Надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини регламентує ч. 1 ст. 77-3 КЗпП України. Така відпустка триває до 14 календарних днів (при цьому не враховуються святкові та неробочі дні). Такий вид відпочинку надають деяким категоріям працівників. Це може бути лише одна особа з переліку:

  • чоловік, дружина якого народила дитину;
  • батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини (в такому разі потрібно, щоб партнери проживали разом та були пов’язані спільним побутом, а також мали взаємні права та обов’язки);
  • бабуся або дідусь (або інший повнолітній родич дитини), які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Відпустку при народженні дитини не можна ділити на частини або ж отримати за неї грошову компенсацію. Таку відпустку надають за письмовою заявою працівника (має пройти не більш ніж три місяці з дня народження дитини, а сама відпустка має бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження).

Якщо в цей період — впродовж трьох місяців після народження дитини — особа змінила місце роботи, вона може використати відпустку на новому підприємстві. Проте для цього буде потрібно надати довідку про невикористання такого виду відпочинку на попередньому місці роботи.

Але, якщо йдеться про працівників критичної інфраструктури, вони можуть втратити шанс скористатися такою відпусткою. Так, у період дії воєнного стану роботодавець у галузі критичної інфраструктури може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А можливість піти у відпустку при народженні дитини зникає через 104 дні після народження.

За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розраховуємо залишок відпусток наприкінці року

Для того щоб спланувати на майбутній рік графік відпусток, насамперед слід визначити залишок невикористаної відпустки за поточний, а можливо — і за попередні роки. Щоб не розгубитися в розрахунках користуйтеся довідкою про залишок відпустки. Що має містити довідка про залишок відпустки та як виглядає формула розрахунку днів відпустки — у статті.
21016

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2024 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
521766

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
192944

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521155

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді