Простій і лікарняний — як і що оплачувати?

Автор
керівник експертної групи Експертус Кадри
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри
Простій не є приводом не надавати допомогу, проте слід зважати на його особливості

image78

Як оплатити лікарняний під час простою

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи:

  • громадяни України;
  • іноземці;
  • особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні (якщо інше не передбачає міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала Верховна Рада України).

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі ― Закон № 1105, право на таке забезпечення виникає з настанням страхового випадку під час роботи (зокрема, час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Простій і лікарняний — як і що оплачувати? Як табелювати простій

Під час простою трудові відносини з працівниками не припиняють. Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати чи доходу (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105). Тож, чи оплачувати лікарняний, який видали працівнику під час простою, залежить від того, чи втратить він заробіток під час простою.

Працівник у простої з його вини

Роботодавець не оплачує час простою з вини працівника (ч. 4 ст. 113 КЗпП). Оскільки працівник не втрачає заробіток, якого немає, то й компенсувати нічого. 

Простій закінчився, а працівник далі хворіє

 

Працівник у простої не з його вини

  • Працівник під час простою перебуває вдома
    • Працівник, що перебуває на лікарняному, не втратить право на оплату простою. Окрім того, якщо працівник не повідомить роботодавця про хворобу, то роботодавець і надалі оплачуватиме простій. Тож компенсувати нічого, лікарняний не оплачуйте.
  • Працівник під час простою має перебувати на роботі
    • З першого дня невиходу працівника на роботу припиніть табелювати й оплачувати простій. Якщо в кабінеті страхувальника з’явився е-лікарняний, відсутність працівника табелюйте кодом «ТН». Допомогу з тимчасової непрацездатності працівнику призначить уповноважений із соціального страхування підприємства.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
40964

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19163

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96775

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26011

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
341

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді