Простій і лікарняний — як і що оплачувати?

Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри» Цифрового видавництва Експертус, Київ
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, експерт з трудового права, Київ
Простій не є приводом не надавати допомогу, проте слід зважати на його особливості

image42

Як оплатити лікарняний під час простою

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи:

  • громадяни України;
  • іноземці;
  • особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні (якщо інше не передбачає міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала Верховна Рада України).

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі ― Закон № 1105, право на таке забезпечення виникає з настанням страхового випадку під час роботи (зокрема, час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Простій і лікарняний — як і що оплачувати? Як табелювати простій

Під час простою трудові відносини з працівниками не припиняють. Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати чи доходу (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105). Тож, чи оплачувати лікарняний, який видали працівнику під час простою, залежить від того, чи втратить він заробіток під час простою.

Працівник у простої з його вини

Роботодавець не оплачує час простою з вини працівника (ч. 4 ст. 113 КЗпП). Оскільки працівник не втрачає заробіток, якого немає, то й компенсувати нічого. 

Простій закінчився, а працівник далі хворіє

 

Працівник у простої не з його вини

  • Працівник під час простою перебуває вдома
    • Працівник, що перебуває на лікарняному, не втратить право на оплату простою. Окрім того, якщо працівник не повідомить роботодавця про хворобу, то роботодавець і надалі оплачуватиме простій. Тож компенсувати нічого, лікарняний не оплачуйте.
  • Працівник під час простою має перебувати на роботі
    • З першого дня невиходу працівника на роботу припиніть табелювати й оплачувати простій. Якщо в кабінеті страхувальника з’явився е-лікарняний, відсутність працівника табелюйте кодом «ТН». Допомогу з тимчасової непрацездатності працівнику призначить уповноважений із соціального страхування підприємства.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Укладення трудових договорів із сезонними працівниками

Трудовим законодавством передбачено можливість працевлаштовувати працівників на сезон. Однак, трудовий договір з сезонними працівниками викликає низку питань у роботодавців. Як оформити трудові відносини із сезонними працівниками? Як має виглядати трудовий договір з тимчасовими працівниками (зразок)? Відповіді на ці питання та всі секрети укладення трудових договорів із сезонними працівниками — у статті.
4142

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4872

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді