За деяких умов осіб з інвалідністю можна залучати до надурочних та нічних робіт. Але для цього потрібно, щоб працівники надали свою згоду. Такі правила передбачені статтями 55, 63 Кодексу законів про працю України.
Все про працю осіб з інвалідністю
Проте роботодавцеві також слід зважати на індивідуальну програму реабілітації працівника з інвалідністю. Її видає медико-соціальна експертна комісія. Це відбувається одночасно з видачею довідки до акта огляду.
В індивідуальній програмі реабілітації наведено інформацію про те, чи придатна особа до виконання своїх професійних обов'язків та в якому обсязі: повному чи обмеженому.
До того ж, індивідуальна програма реабілітації містить список протипоказань. Також у ній наведено показані умови праці — зокрема, дані щодо важкості, напруженості, режиму праці та відпочинку, форми організації праці та санітарно-гігієнічних чинників.
Таким чином, осіб з інвалідністю можна залучати до роботи у нічний чи понаднормовий час за двох умов: якщо індивідуальна програма реабілітації не містить застережень щодо такого графіку та якщо сама особа на це погоджується.
Нагадаємо, що під час воєнного стану діє спеціальна норма, яка дозволяє роботодавцю залучати до роботи вночі навіть осіб з інвалідністю (за їх згоди), яким за медичними рекомендаціями така робота протипоказана (ч. 1 ст. 8 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX). Умовою є письмова згода працівника.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Харківській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці