Питанням оплати праці опікується не лише українське законодавство, а й міжнародні організації. З огляду на положення Закону України «Про оплату праці», Кодекс законів про працю України та Конвенцію Міжнародної організації праці, можемо послуговуватися таким визначенням:
Заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Законодавство встановлює мінімальний розмір заробітної плати, водночас не обмежуючи її верхню межу. При цьому на розмір заробітної плати впливають як умови роботи та її складність, так і професійні якості особи та результати її діяльності.
Чи загрожує роботодавцю штраф за невиплату зарплати під час дії воєнного стану
Порушення роботодавцями права працівників на своєчасну оплату праці карається законом (це може бути адміністративна або кримінальна відповідальність):
- штраф від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — за порушення строків виплати заробітної плати чи її виплату не в повному обсязі;
- штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — за повторне порушення протягом року або у разі порушення прав, вагітних, неповнолітніх осіб, одиноких батька, матері або іншої особи, що виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
- штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років — за умисну безпідставну невиплату заробітної плати понад місяць;
- штраф від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років — за умисну безпідставну невиплату заробітної плати понад місяць внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати.
Два останніх покарання є кримінальною відповідальністю. Її можна уникнути, встигнувши ще до притягнення до відповідальності виплатити працівникам заробітну плату.
Для юридичних та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, штраф за порушення встановлених терімінів виплат більш ніж на місяць або за виплату не в повному обсязі становить три розміри мінімальної заробітної плати (на час виявлення порушення).
Зазначимо, до суми заборгованості включають всі нарахування з фонду оплати праці, термін виплати яких минув до кінця місяця, у якому повинні були бути здійснені виплати. Винятком є обов’язкові утримання: податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок працівників на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
На час дії воєнного стану роботодавця можуть звільнити від відповідальності, якщо він доведе, що порушив терміни виплати внаслідок бойових дій або дії інших обставин непереборної сили (при цьому обов’язок погасити заборгованість не зникає). Виплату можна відкласти до відновлення діяльності підприємства.
Також під час воєнного стану можна уникнути штрафів, якщо одразу ж усунути виявлені під час перевірки порушення.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці