Зарплатні борги: адміністративна чи кримінальна відповідальність

У деяких випадках можна уникнути покарання

Зарплатні борги: адміністративна чи кримінальна відповідальністьПитанням оплати праці опікується не лише українське законодавство, а й міжнародні організації. З огляду на положення Закону України «Про оплату праці», Кодекс законів про працю України та Конвенцію Міжнародної організації праці, можемо послуговуватися таким визначенням:

Заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. 

Законодавство встановлює мінімальний розмір заробітної плати, водночас не обмежуючи її верхню межу. При цьому на розмір заробітної плати впливають як умови роботи та її складність, так і професійні якості особи та результати її діяльності.

Зарплатні борги: адміністративна чи кримінальна відповідальність Чи загрожує роботодавцю штраф за невиплату зарплати під час дії воєнного стану

Порушення роботодавцями права працівників на своєчасну оплату праці карається законом (це може бути адміністративна або кримінальна відповідальність):

  • штраф від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — за порушення строків виплати заробітної плати чи її виплату не в повному обсязі;
  • штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — за повторне порушення протягом року або у разі порушення прав, вагітних, неповнолітніх осіб, одиноких батька, матері або іншої особи, що виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
  • штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років — за умисну безпідставну невиплату заробітної плати понад місяць;
  • штраф від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років — за умисну безпідставну невиплату заробітної плати понад місяць внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати.

Два останніх покарання є кримінальною відповідальністю. Її можна уникнути, встигнувши ще до притягнення до відповідальності виплатити працівникам заробітну плату.

Для юридичних та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, штраф за порушення встановлених терімінів виплат більш ніж на місяць або за виплату не в повному обсязі становить три розміри мінімальної заробітної плати (на час виявлення порушення).

Зазначимо, до суми заборгованості включають всі нарахування з фонду оплати праці, термін виплати яких минув до кінця місяця, у якому повинні були бути здійснені виплати. Винятком є обов’язкові утримання: податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок працівників на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

На час дії воєнного стану роботодавця можуть звільнити від відповідальності, якщо він доведе, що порушив терміни виплати внаслідок бойових дій або дії інших обставин непереборної сили (при цьому обов’язок погасити заборгованість не зникає). Виплату можна відкласти до відновлення діяльності підприємства.

Також під час воєнного стану можна уникнути штрафів, якщо одразу ж усунути виявлені під час перевірки порушення.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6965

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48002

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
24678

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
107100

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
251415

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді