Для обов’язкових медоглядів у працівників будуть електронні медкнижки

1 жовтня почне діяти Закон про систему громадського здоров’я

image39

Профілактичні медичні огляди працівників. Особиста медична книжка

Закон України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-ІХ (далі — Закон № 2573) почне діяти 01 жовтня 2023 р. Одночасно втратить чинність Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII .

Закон № 2573:

  • визначає правові, організаційні, економічні та соціальні засади функціонування системи громадського здоров’я в Україні;
  • регулює суспільні відносини у сфері громадського здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення;
  • визначає відповідні права і обов’язки державних органів та органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб у цій сфері;
  • встановлює правові та організаційні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сферах господарської діяльності, які можуть становити ризик для санітарно-епідемічного благополуччя населення.

Правові засади проведення обов’язкових медоглядів працівників регламентує стаття 45 Закону № 2573. Обов’язкові медичні огляди організовуватимуть та проводитимуть у порядку, який встановить МОЗ. Дані про результати обов’язкових медичних оглядів працівників вноситимуть до їх електронної медичної книжки в електронній системі охорони здоров’я.

Працівники підприємств, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і перелік видів якої затвердило МОЗ, а також працівники, зайняті на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, проходити обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні медогляди. Періодичні медогляди проводитимуть за рахунок роботодавця.

Позачергові медогляди проводитимуть, зокрема, на прохання працівника, якщо він пов’язує погіршення стану свого здоров’я з умовами праці.

Працівників, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медогляд у повному обсязі, відсторонять від роботи.

Одночасно із введенням в дію Закону № 2573 наберуть чинності зміни, які до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) вніс Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв’язку з відміною карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.08.2023 № 3302-IX.

У Законі № 1105 зміниться норма, яка стосується розміру допомоги по соціальному страхуванню у випадках, пов’язаних із запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів, встановлених місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування; перебуванням в самоізоляції, обсервації, тимчасових закладах охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталях), закладах охорони здоров’я у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб, а також на локалізацію та ліквідацію їх епідемій та спалахів на період дії карантину, що встановлює КМУ. Таку допомогу виплачуватимуть з першого дня у розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності медичним працівникам та фахівцям з реабілітації у таких випадках становитиме 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Працівникам і гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті лікарняні у таких випадках виплачуватимуть в розмірі зарплати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплатили страхові внески, незалежно від страхового стажу.

Ірина Матійко

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5360

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
803

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529386

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123494

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
341

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді