Якщо роботодавець порушив терміни виплати заробітної плати, працівники можуть почати з того, щоб звернутися з письмовою заявою до керівництва з вимогою надати інформацію про причини затримки у виплатах.
Штрафи на роботодавця за порушення у сфері праці
Крім того, з питаннями щодо виплати заробітної плати працівники можуть звертатися до комісії з трудових спорів. Кодекс законів про працю України (ч. 1 ст. 225) передбачає, що таке звернення може відбутися у будь-який термін. Прикметно, що з інших питань звернення можна надіслати лише впродовж трьох місяців з дати, коли працівник дізнався (або ж повинен був дізнатися) про порушення своїх прав.
І, безумовно, задля отримання належних виплат можна звертатися до суду.
У Держпраці назвали перелік державних структур, що провадять державний нагляд за виконанням законів щодо оплати праці. Це:
- Міністерство соціальної політики України;
- Державна служба України з питань праці;
- Державна податкова служба;
- Генеральна прокуратура України.
Контроль виплати заробітної плати можливий і на громадському рівні — цим займаються профспілки.
Водночас Держпраці закликала працівників укладати офіційні трудові договори — саме цей документ є найважливішим засобом забезпечення виплати заробітної плати.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Східне міжрегіональне управління
Державної служби України з питань праці
Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті