Державна служба України з питань праці нагадала, що роботодавці мають керуватися не лише нормами Кодексу законів про працю України, а й вимогами Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Цей закон має перевагу над положеннями КЗпП, призупиняючи дію деяких з них на період війни.
Як провести скорочення штату
Так, законодавство дозволяє:
- звільнення під час тимчасової непрацездатності чи під час перебування працівника у відпустці (за винятком відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років) — датою звільнення є перший робочий день після закінчення лікарняного чи відпустки;
- не погоджувати звільнення з профспілкою (за винятком звільнення працівників підприємств, обраних до профспілкових органів).
Водночас норми КЗпП щодо виплати вихідної допомоги жодних змін не зазнали. Так, під час воєнного стану роботодавець так само повинен в день звільнення виплатити працівнику всі належні кошти — включаючи вихідну допомогу. Її розмір при скороченні має становити не менш ніж один середньомісячний заробіток.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
У разі скорочення чисельності та штату працівників один із обов’язків роботодавця — повідомити працівників про це.
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті