Кодекс законів про працю дозволяє працівникам, які стали жертвами мобінгу, розірвати трудовий договір за власним бажанням. Це може відбутися, якщо роботодавець:
- вчиняв мобінг;
- не вживав заходів для припинення мобінгу.
При цьому працівник має право на виплату у розмірі не менш ніж тримісячний середній заробіток (так само, як і в разі порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного чи трудового договору).
Мобінг: зони відповідальності роботодавця
Якщо через цькування на роботі мали місце моральні страждання, втрата нормальних життєвих зв’язків і особа має докласти додаткових зусиль для організації свого життя, працівник може розраховувати на відшкодування моральної шкоди.
Втім, важливо пам'ятати, що всі ці умови (і, зокрема, підстави для звільнення) діють лише в тому разі, коли факт мобінгу було офіційно доведено. Для цього потрібне рішення суду, яке набрало законної сили.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.