Кодекс законів про працю дозволяє працівникам, які стали жертвами мобінгу, розірвати трудовий договір за власним бажанням. Це може відбутися, якщо роботодавець:
- вчиняв мобінг;
- не вживав заходів для припинення мобінгу.
При цьому працівник має право на виплату у розмірі не менш ніж тримісячний середній заробіток (так само, як і в разі порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного чи трудового договору).
Мобінг: зони відповідальності роботодавця
Якщо через цькування на роботі мали місце моральні страждання, втрата нормальних життєвих зв’язків і особа має докласти додаткових зусиль для організації свого життя, працівник може розраховувати на відшкодування моральної шкоди.
Втім, важливо пам'ятати, що всі ці умови (і, зокрема, підстави для звільнення) діють лише в тому разі, коли факт мобінгу було офіційно доведено. Для цього потрібне рішення суду, яке набрало законної сили.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Копію наказу про звільнення видають усім працівникам в день звільнення.
На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.