Сумісництво чи суміщення: ключові відмінності

Допоможемо визначити, який саме формат роботи обрати

Сумісництво чи суміщення: ключові відмінності

Щоб розібратись з відмінностями між суміщенням та сумісництвом радимо скористатися роз'ясненням від Держпраці.

Шпаргалка. Сумісництво і суміщення — в чому різниця

Почнімо з визначень:

Сумісництво — це виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця-фізичної особи.

Суміщення —  це виконання працівником на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи.

Основною відмінністю є те, що за сумісництва роботу виконують у додатковий, вільний від основної роботи час, а за суміщенням — безпосередньо під час основної роботи.

У разі сумісництва (і при внутрішньому, і при зовнішньому) укладається окремий трудовий договір та спрямовується повідомлення до податкової служби. Оплата роботи за сумісництвом відбувається за фактично виконану роботу.

Облік робочого часу ведуть окремо за основною роботою та роботою за сумісництвом. 

У разі суміщення окремий трудовий договір не укладають — натомість керівник видає наказ про допущення до роботи за суміщенням та встановлює доплату (розмір доплати визначається у колективному договорі).

У табелі обліку робочого часу суміщення не враховують.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про суміщення посад

Доручити працівникові додаткову роботу на умовах суміщення посад роботодавець може або за погодженням з працівником, або, прийнявши одностороннє рішення про це — у порядку зміни істотних умов праці відповідно до вимог КЗпП. Зразок наказу про суміщення посад 2024 — у статті.
144234

Суміщення професій та посад

На підприємстві працівник може виконувати, крім основних обов’язків, ще й додаткову роботу. Така діяльність у трудовому законодавстві називається «суміщення професій (посад)». У чому полягає суміщення професій і посад, скільки посад можна суміщувати одночасно та чи передбачена законодавством доплата за суміщення посад, — дізнаєтесь у статті.
92637

Зразок заяви працівника на суміщення посад

Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
54580

Сумісництво та суміщення: принципова різниця, яку необхідно врахувати

Сумісництво і суміщення професій і посад є досить проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
100379

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді