Гроші на профспілки: зупинка перерахування на час воєнного стану

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Пояснимо, як чинити у разі укладання колективного договору

Гроші на профспілки: зупинка перерахування на час воєнного стануУ Федерації професійних спілок України пояснили, чи відбувається автоматично у період воєнного стану призупинення дії положень колективного договору в частині перерахування підприємством коштів профспілковій організації на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу.

Чи повинен роботодавець компенсувати неотримані профспілкою кошти за час воєнного стану

Обов'язок роботодавців відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям на культурно- масову, фізкультурну і оздоровчу роботу зафіксований законодавчо — Кодексом законів про працю України (ст. 250) та Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (ст. 44).

Профспілки ж, своєю чергою, визначають напрями використання доходів у статуті організації.

Розмір таких відрахувань визначається колективним договором, але не може бути меншим за 0,3%. Окрім конкретної суми відрахувань у колективному договорі потрібно вказати періодичність нарахування коштів.

Водночас Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупиняє норму щодо перерахування грошей. Крім того, роботодавець може ініціювати призупинення й деяких інших положень колективного договору. Втім, у колдоговорі мають бути визначені випадки та порядок такого призупинення. 

Призупинення оформлюють відповідними локальними документами, а якщо таких документів немає — положення колективного договору вважатимуться чинними.

Зауважимо, що Міністерство економіки вважає, що роботодавці мають провести попередні консультації з працівниками, перш ніж ухвалювати таке рішення, а після цього — поінформувати людей.

За матеріалами Федерації професійних спілок України

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Виклик до ТЦК і СП: як оформити повідомлення працівнику

В умовах воєнного стану в Україні питання мобілізації та взаємодії з Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) набувають особливої актуальності. Для роботодавців це означає необхідність чіткого розуміння своїх обов’язків щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК. Невиконання цих вимог може призвести до серйозних юридичних наслідків. Як оповістити працівника про виклик до ТЦК — у статті
405

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
6644

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
8069

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді