У Федерації професійних спілок України пояснили, чи відбувається автоматично у період воєнного стану призупинення дії положень колективного договору в частині перерахування підприємством коштів профспілковій організації на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу.
Чи повинен роботодавець компенсувати неотримані профспілкою кошти за час воєнного стану
Обов'язок роботодавців відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям на культурно- масову, фізкультурну і оздоровчу роботу зафіксований законодавчо — Кодексом законів про працю України (ст. 250) та Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (ст. 44).
Профспілки ж, своєю чергою, визначають напрями використання доходів у статуті організації.
Розмір таких відрахувань визначається колективним договором, але не може бути меншим за 0,3%. Окрім конкретної суми відрахувань у колективному договорі потрібно вказати періодичність нарахування коштів.
Водночас Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупиняє норму щодо перерахування грошей. Крім того, роботодавець може ініціювати призупинення й деяких інших положень колективного договору. Втім, у колдоговорі мають бути визначені випадки та порядок такого призупинення.
Призупинення оформлюють відповідними локальними документами, а якщо таких документів немає — положення колективного договору вважатимуться чинними.
Зауважимо, що Міністерство економіки вважає, що роботодавці мають провести попередні консультації з працівниками, перш ніж ухвалювати таке рішення, а після цього — поінформувати людей.
За матеріалами Федерації професійних спілок України