Після зміни законодавства щодо надання відпусток (Закон України від 22.11.2023 №3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань») змінились і певні особливості надання відпустки без заробітної плати.
Пам’ятка. Стаж для щорічної основної відпустки
Так, тепер відпустка без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин може надаватися працівнику на час до 30 календарних днів (на рік).
Водночас роботодавець може надати працівникові неоплачувану відпустку під час епідемії, необхідності самоізоляції, у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації. Тривалість такої відпустки законодавство не обмежує (вона визначається угодою сторін).
Важливо, що час перебування у відпустці без збереження заробітної плати не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
Зміни до законодавства набули чинності у грудні.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
Працівник написав «заява за свій рахунок» або «заява на відпустку за власний рахунок на період війни». Поясніть, що потрібно дотриматись мови закону та переписати заяву на відпустку без збереження заробітної плати. Зразок заяви скачайте у статті та надайте працівнику для прикладу. Поясніть, що відпустки без збереження заробітної плати є різних видів. У деяких випадках надавати чи ні таку відпустку залежить від роботодавця.
Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.
Що має врахувати кадровик, якщо працівник просить надати відпустку в умовах воєнного стану?
Якщо працівник бажає оформити відпустку без збереження заробітної плати, кадровик враховує норми Закону про відпустки та й зміни, внесені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Як оформити відпустку за власний рахунок? Чи правомірно відмовляти в наданні такої відпустки працівнику?