Звільнення працівника під час лікарняного: коли можливе?

Дізнайтеся, як діяти згідно з чинним законодавством

Чи можливе звільнення працівника під час його перебування на лікарняному?

Законодавство розрізняє звільнення з ініціативи роботодавця та звільнення з ініціативи працівника.

Відповідно до ч. 3 ст. 40 Кодексу Законів про працю України, не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 цієї статті, а саме: нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і пологах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні).

За працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з трудовим каліцтвом чи професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи чи організації.

⚡️ Дев’ять змін від МОЗ, які треба врахувати в роботі з е‑лікарняними

Таким чином, не можливе звільнення працівника під час перебування на лікарняному у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за ініціативою власника або уповноваженого ним органу.

У інших випадках, згідно з вимогами ст. 38 Кодексу Законів про працю України, за яким працівник має право розірвати трудовий договір, коли він сам є ініціатором звільнення, попередивши про це власника або уповноважений ним орган за два тижні, таке звільнення допускається під час знаходження співробітника на лікарняному, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, оскільки ця норма чинного законодавства не містить будь-якої заборони.

Так само можливе звільнення працівника під час перебування його на лікарняному, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, за угодою сторін згідно з ч. 1 ст. 36 Кодексу Законів про працю України.

Держпраці нагадує роботодавцям, що відповідно до ст. 232 Кодексу законів про працю України, у разі наявності трудового спору працівник має право звернутися до суду як до вищої інстанції розгляду трудових спорів.

При цьому Управління зазначає, що його роз’яснення не є нормативно-правовим актом та носить рекомендаційно-інформаційний характер.

Джерело: Управління Держпраці у Рівненській обл.

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення директора товариства

Як оформити звільнення директора товариства, внести правильний запис до трудової книжки про звільнення директора, одержати зразки наказів про виконання обов’язків та про звільнення директора? Пропонуємо скористатися нашими порадами у цій статті
106470

Звільнення за переведенням на інше підприємство

Звільнення за переведенням на роботу на інше підприємство, крім згоди працівника, передбачає домовленість роботодавців. Про порядок звільнення у зв’язку з переведенням та про особливості такого звільнення під час воєнного стану читайте у цій статті
122696

Наказ про звільнення за прогул: зразок

Звільнення працівника на підставі пункту четвертого статті 40 КЗпП — за прогул — оформлюють відповідним наказом. Скачайте зразок наказу про звільнення за прогул без поважних причин, щоб дотримати вимог законодавства з праці та ДСТУ 4163:2020.
50604

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді