Що таке тероборона і навіщо роботодавцю знатися на її складових
Територіальна оборона є складовою національного спротиву (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 № 1702-IX; далі — Закон № 1702).
На сьогодні військово-цивільна складова територіальної оборони, напевне, це найчисленніша група працівників віком від 18 років. Вона включає штаби зон (районів) територіальної оборони та добровольчі формування територіальних громад, які залучають до територіальної оборони. Навіть громадяни України, які не проходили військову службу у ЗСУ та (або) службу в інших військових формуваннях та правоохоронних органах, можуть вступити до складу добровольчих формувань територіальних громад після того, як складуть присягу добровольця територіальної оборони (ч. 7 ст. 9 Закону № 1702).
Облік громадян України, які вступили до складу добровольчих формувань, ведуть за спрощеним порядком через воєнний стан в Україні. Міноборони ще не затвердив форму контракту добровольця територіальної оборони, але контракти вже укладають, щоб забезпечити гарантії зі збереження місця роботи, посади та середнього заробітку для працівників, які обороняють країну.
Як забезпечити гарантії працівникам, які вступили до територіальної оборони
Форму контракту добровольця територіальної оборони виклав на своїй ФБ-сторінці експерт з питань обліку заробітної плати та інших розрахунків з персоналом Антон Янко.
Контракт містить:
- зобов’язання добровольця територіальної оборони;
- зобов’язання держави, від імені якої виступає командир, забезпечити належні умови для виконання добровольцем покладених на нього завдань;
- строк дії контракту та умови його дострокового припинення;
- відповідальність сторін контракту.
- у командира військової частини Сил територіальної оборони ЗСУ;
- у ТЦК та СП;
- у командира;
- у добровольця.
Форма контракту містить інформацію про те, що на добровольця, який уклав такий контракт, поширюють гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII та ст. 119 КЗпП.
Зазначимо, що станом на сьогодні на членів добровольчих формувань територіальних громад законодавчо поширили тільки загальну норму у вигляді гарантії соціального і правового захисту (ч. 2 ст. 24 Закону № 1702). Гарантії зі збереження місця роботи, посади та середнього заробітку для такої категорії працівників поки що не прописані, адже вони не є військовослужбовцями. Але ми віримо, що до часу, коли Міноборони затвердить форму контракту, такі гарантії випишуть і поширять на всіх, хто обороняє країну у складі добровольчих формувань.