
Кодекс законів про працю України (ст. 38) гарантує працівникові можливість за власною ініціативою розірвати трудовий договір. Для цього потрібно за два тижні письмово повідомити роботодавця про своє рішення.
Звільнення дистанційно: чотири варіанти
Водночас у деяких ситуаціях такий термін непотрібен, і працівник може вимагати, щоб звільнення відбулося у той строк, який він вкаже у заяві. Це стосується ситуацій, коли заява про звільнення зумовлена неможливістю продовжувати роботу:
- переїзд на нове місце проживання;
- переведення чоловіка або дружини на роботу до іншої місцевості;
- вступ до закладу освіти;
- неможливість проживання в даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
- вагітність;
- догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною з інвалідністю;
- догляд за хворим членом сім’ї, відповідно до медичного висновку, або особою з інвалідністю I групи;
- вихід на пенсію;
- прийняття на роботу за конкурсом тощо.
Під час воєнного стану так само можна розірвати трудовий договір за власною у строк, зазначений у заяві, у зв’язку із веденням бойових дій у районі розташування підприємство та наявності загрози для життя та здоров’я особи (Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», ст. 4).
Єдиним винятком є виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури та примусове залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану.
За інформацією Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Роботодавець може звільнити працівника за власним бажанням у строк, про який він просить, у разі неможливості продовжити роботу. Також є ще одна поважна причина, коли працівник може звільнитися за власним бажанням без попередження за два тижні.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.