Як провести розрахунок при звільненні, якщо з працівником призупинили трудовий договір

Роботодавець зобов’язаний виплатити всі належні працівникові кошти до дня, як призупинили трудові відносини

Як провести розрахунок при звільненні, якщо з працівником призупинили трудовий договір

Під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, діють обмеження та особливості організації трудових відносин, які встановлює Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136) (п. 2 Прикінцевих положень КЗпП).

У період воєнного стану не застосовуємо норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Законом № 2136 (ч. 3 ст. 1 Закону № 2136).

Особливості звільнення працівників в умовах військового стану встановлені у статтях 4, 5 Закону № 2136. При цьому змін щодо розрахунку з працівниками при звільненні не передбачено. Всі інші норми КЗпП при звільненні працівників діють і під час воєнного стану.

У день звільнення роботодавець зобов’язаний видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, яку він зберігає (ст. 47 КЗпП).

Звільнення по вайберу

Тому Мінекономіки зазначає, що при звільненні всі суми, що належать працівнику від підприємства, мають бути виплачені йому за рахунок коштів роботодавця з урахуванням вимог, встановлених статтею 116 КЗпП (Лист Мінекономіки від 17.05.2022 № 4706-06/25215-07).

Але Верховна Рада поклала на державу, що здійснює військову агресію проти України, обов’язок відшкодувати у повному обсязі заробітну плату, гарантійні та компенсаційні виплати працівникам за час призупинення дії трудового договору (ч. 3 ст. 13 Закону № 2136).

Отже, у разі звільнення працівника у період призупинення дії трудового договору, роботодавець має виплатити йому всі належні кошти до дня, як призупинили трудові відносини. Такої думки дотримує і Держпраці у листі від 09.05.2022 № 1922/4/4.1-ЗВ-22а.

Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення директора товариства

Як оформити звільнення директора товариства, внести правильний запис до трудової книжки про звільнення директора, одержати зразки наказів про виконання обов’язків та про звільнення директора? Пропонуємо скористатися нашими порадами у цій статті
106658

Звільнення за переведенням на інше підприємство

Звільнення за переведенням на роботу на інше підприємство, крім згоди працівника, передбачає домовленість роботодавців. Про порядок звільнення у зв’язку з переведенням та про особливості такого звільнення під час воєнного стану читайте у цій статті
122761

Наказ про звільнення за прогул: зразок

Звільнення працівника на підставі пункту четвертого статті 40 КЗпП — за прогул — оформлюють відповідним наказом. Скачайте зразок наказу про звільнення за прогул без поважних причин, щоб дотримати вимог законодавства з праці та ДСТУ 4163:2020.
50636

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді