Берете на роботу учня на час канікул? Будьте обачними!

Такі працівники мають особливі пільги

Берете на роботу учня на час канікул? Будьте обачними!

На початку літніх канікул Держпраці нагадала роботодавцям основні правила влаштування на роботу неповнолітніх.

Трудові відносини з неповнолітнім

Так, Кодекс законів про працю України дозволяє громадянам працювати з 16 років (як виняток та за згодою одного з батьків можна прийняти на роботу 15-річну особу). Крім того, КЗпП дозволяє навіть працю з 14 років — для здобувачів освіти та коли йдеться про виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання (у вільний від навчання час, за згодою одного з батьків).

Для неповнолітніх працівників встановлено низку пільг. Насамперед це — скорочена тривалість робочого часу

  • 24 години на тиждень — для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул);
  • 36 годин на тиждень — для осіб віком від 16 до 18 років.

Зауважте: заробітна плата при цьому виплачується в такому ж розмірі, як і дорослим працівникам за повної тривалості робочого часу.

Прийняттю такого працівника на роботу має передувати медичний огляд. Також не забувайте, що з усіма неповнолітніми працівниками обов'язково укладають саме письмовий трудовий договір, а на підприємстві ведуть спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років.

Використання праці неповнолітніх заборонене, коли йдеться про: 

  • нічні роботи;
  • надурочні роботи та роботи у вихідні;
  • важкі роботи;
  • роботи зі шкідливими або небезпечними умовами праці;
  • підземні роботи.

Працівники молодше 18 років також мають пільги стосовно відпусток: так, щорічний перепочинок надається у зручний для працівника час та триває 31 календарний день.

За інформацією Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96914

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30862

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33429

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40827

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75617

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді