На початку літніх канікул Держпраці нагадала роботодавцям основні правила влаштування на роботу неповнолітніх.
Трудові відносини з неповнолітнім
Так, Кодекс законів про працю України дозволяє громадянам працювати з 16 років (як виняток та за згодою одного з батьків можна прийняти на роботу 15-річну особу). Крім того, КЗпП дозволяє навіть працю з 14 років — для здобувачів освіти та коли йдеться про виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання (у вільний від навчання час, за згодою одного з батьків).
Для неповнолітніх працівників встановлено низку пільг. Насамперед це — скорочена тривалість робочого часу:
- 24 години на тиждень — для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул);
- 36 годин на тиждень — для осіб віком від 16 до 18 років.
Зауважте: заробітна плата при цьому виплачується в такому ж розмірі, як і дорослим працівникам за повної тривалості робочого часу.
Прийняттю такого працівника на роботу має передувати медичний огляд. Також не забувайте, що з усіма неповнолітніми працівниками обов'язково укладають саме письмовий трудовий договір, а на підприємстві ведуть спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років.
Використання праці неповнолітніх заборонене, коли йдеться про:
- нічні роботи;
- надурочні роботи та роботи у вихідні;
- важкі роботи;
- роботи зі шкідливими або небезпечними умовами праці;
- підземні роботи.
Працівники молодше 18 років також мають пільги стосовно відпусток: так, щорічний перепочинок надається у зручний для працівника час та триває 31 календарний день.
За інформацією Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці