Берете на роботу учня на час канікул? Будьте обачними!

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Такі працівники мають особливі пільги

Берете на роботу учня на час канікул? Будьте обачними!

На початку літніх канікул Держпраці нагадала роботодавцям основні правила влаштування на роботу неповнолітніх.

Трудові відносини з неповнолітнім

Так, Кодекс законів про працю України дозволяє громадянам працювати з 16 років (як виняток та за згодою одного з батьків можна прийняти на роботу 15-річну особу). Крім того, КЗпП дозволяє навіть працю з 14 років — для здобувачів освіти та коли йдеться про виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання (у вільний від навчання час, за згодою одного з батьків).

Для неповнолітніх працівників встановлено низку пільг. Насамперед це — скорочена тривалість робочого часу

  • 24 години на тиждень — для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул);
  • 36 годин на тиждень — для осіб віком від 16 до 18 років.

Зауважте: заробітна плата при цьому виплачується в такому ж розмірі, як і дорослим працівникам за повної тривалості робочого часу.

Прийняттю такого працівника на роботу має передувати медичний огляд. Також не забувайте, що з усіма неповнолітніми працівниками обов'язково укладають саме письмовий трудовий договір, а на підприємстві ведуть спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років.

Використання праці неповнолітніх заборонене, коли йдеться про: 

  • нічні роботи;
  • надурочні роботи та роботи у вихідні;
  • важкі роботи;
  • роботи зі шкідливими або небезпечними умовами праці;
  • підземні роботи.

Працівники молодше 18 років також мають пільги стосовно відпусток: так, щорічний перепочинок надається у зручний для працівника час та триває 31 календарний день.

За інформацією Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25375

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
65606

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
145686

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182152

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді