Робота голови профспілки: громадські засади чи трудовий договір?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
У Федерації профспілок дали поради щодо оформлення відносин з головою профспілки

Робота на громадських засадах для голови профспілки: можливо чи ні?

Насамперед слід пам'ятати, що профспілкові організації є окремими юридичними особами, діяльність яких провадиться відповідно до статуту через виборні органи. Власне, цей статут і визначає порядок обрання виборних органів та голови профспілки (тобто цей процес може бути відмінним у різних організаціях).

Хто погоджує звільнення голови профспілки

Цивільний кодекс України передбачає представницькі відносини між організацією та особою, яка, відповідно до установчих документів, виступає від її імені. У Федерації профспілок уточнили, що такий тип правовідносин може виникнути саме на підставі договору, закону або акту юрособи — тобто йдеться саме про цивільне законодавство, а укладення трудового договору не є обов'язковим. 

Голова профспілки набуває офіційного статусу з моменту внесення відомостей про нього до держреєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань.

Втім, оформлення саме трудових відносин аж ніяк не заборонене: в такому разі посада має бути передбачена штатним розкладом, а посадові обов'язки визначаються не лише статутом, а у відповідними інструкціями. У разі оформлення трудового договору очільник профспілки має належні гарантії — наприклад, заробітну плату та відпустку.

Що ж до роботи на громадських засадах, то насамперед слід зауважити, що відповідний термін не визначено законодавчо. Втім, у ФПСУ наголосили на таких особливостях цього виду відносин:

  • на таку роботу не поширюються норми трудового законодавства;
  • відповідні відомості не потрібно вносити до держреєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаж не набувається);

Водночас пам'ятайте: інформацію про роботу голови на громадських засадах під час виборів необхідно зазначити у протоколі.

За інформацією Федерації професійних спілок України

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
114

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
229

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
246

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15035

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
10222

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді