Медичні огляди працівників під час воєнного стану: обов’язкові чи ні

Законодавство в умовах війни зазнало змін, але чи стосуються вони попередніх та періодичних медоглядів, роз’яснили в Держпраці

Медичні огляди працівників під час воєнного стану: обов’язкові чи ні

Держпраці звертає увагу роботодавців, що введення воєнного стану змінило нормативно-правових актів або інших розпорядчих документів, на підставі яких роботодавець може перенести строк проведення медогляду працівників чи допустити до роботи працівника, який не пройшов медичний огляд.

Тобто на виконання статті 17 Закону України «Про охорону праці» та статті 169 КЗпП роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 року № 246.

Як увільняти працівника, що працює змінами, для проходження медогляду

Держпраці зауважує, що основною метою проведення медоглядів є:

  • визначення стану здоров’я працівника та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища;
  • своєчасного виявлення професійних захворюваннях (отруєнь), що виникли раніше при роботі на попередніх виробництвах;
  • забезпечення динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу;
  • розв'язання питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;
  • проведення відповідних оздоровчих заходів.

Таким чином, протягом воєнного стану медичні огляди працівників проводити необхідно.

Управління Держпраці у Рівненській області звертає увагу, що наразі продовжує визначати категорії працівників, які підлягають медичним оглядам, погоджує Списки працівників та Заключні акти за результатами медоглядів.

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
27146

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
10090

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
26948

Штрафи на роботодавців у 2023 році

За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)
30861

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді