Чи можна звільнити працівника у зв’язку із зміною істотних умов праці при скороченні штату, — позиція Верховного Суду

Факт скорочення посади сам по собі виключає звільнення за п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП

Чи можна звільнити працівника у зв’язку із зміною істотних умов праці при скороченні штату, — позиція Верховного Суду

Верховний Суд (ВС) дослідив справу, у якій підприємство помилково вважало скорочення штату (посад) зміною істотних умов праці.

Як провести скорочення штату: покрокова інструкція

Обставини справи

Працівниця звернулась до суду та просила:

  • визнати протиправним й

    скасувати наказ про звільнення

    через відмову продовжувати роботу у зв’язку із зміною істотних умов праці (п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП);
  • поновити на роботі

    ;
  • стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу;
  • відшкодувати моральну шкоду.

Працівниця вважала своє звільнення з цієї підстави незаконним, оскільки фактично змін в організації виробництва і праці не було. Вона не відмовлялась продовжувати роботу через зміни істотних умов праці.

Чи можна звільнити працівника у зв’язку із зміною істотних умов праці при скороченні штату, — позиція Верховного Суду Як звільняти у зв’язку із скороченням чисельності або штату під час дії воєнного стану

ВС скасував судові рішення попередніх судів, які займали різні позиції, задовольнив позов частково, визнав протиправним і скасував наказ у частині звільнення працівниці, поновив її на посаді та стягнув з підприємства середній заробіток за час вимушеного прогулу й моральну шкоду.

У своєму рішенні ВС зазначив, що визнає обґрунтованим припинення трудового договору на підставі п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП, якщо зміна істотних умов праці викликана змінами в організації виробництва і праці, а працівник відмовляється продовжувати роботу у нових умовах.

Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення

Звільнення працівника за цією підставою не можна відносити ні до звільнення працівника за його ініціативою, ні до звільнення працівника за ініціативою роботодавця. Це окрема самостійна підстава, щоб припинити трудовий договір через те, що сторони не досягли згоди продовжити його дію в нових умовах праці.

Зміна істотних умов праці, передбачена частиною 3 статті 32 КЗпП, за своїм змістом не тотожна звільненню у зв’язку із зміною організації виробництва і праці, скороченням чисельності або штату працівників на підставі пункту 1 частини 1 статті 40 КЗпП. Зміна істотних умов праці передбачає, що працівник продовжить роботу за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, але у нових умовах праці. Пропозиція іншої роботи на підприємстві не є зміною істотних умов праці. Факт скорочення посади сам по собі виключає звільнення за пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП.

Відповідне рішення містить постанова ВС від 03.05.2022 № у справі № 317/183/19постанова ВС від 03.05.2022 № у справі № 317/183/19.

Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16521

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51048

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65600

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17731

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді