Нова підстава розірвання трудового договору

З 19 липня роботодавець має ще одну законну підставу припинити трудовий договір з працівником. За яких умови?

Нова підстава розірвання трудового договору

Закон від 01 липня 2022 року № 2352-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" містить нову підставу припинення трудового договору з ініціативи роботодавця.

4 нові підстави звільнення в КЗпП

Стаття 41 КЗпП доповнилася пунктом 6, який передбачає, що трудовий договір з ініціативи роботодавця може бути розірваний також у випадку "неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій".

Обов’язковою умовою для звільнення за цією підставою має бути обґрунтована неможливість забезпечувати працівника роботою, яка визначена трудовим договором та трудовою функцією, яка безпосередньо пов’язана з повним знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.

У своїй постанові від 17.01.2019 № 708/254/18 ВС зазначив, що згідно з положеннями ст. 349 ЦК право власності на майно припиняється в разі його знищення. У разі знищення майна, права на яке підлягають держреєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до держреєстру.

Верховний Суд дійшов висновку, що умовами для припинення права власності на знищене нерухоме майно є наявність встановленого факту знищення майна, а також відповідної заяви власника майна про внесення змін до державного реєстру.

Документами, які підтверджують знищення майна, можуть бути:

  • матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна,
  • довідки органів ВСУ,
  • акт про пожежу,
  • офіційні висновки інших установ або організацій, які відповідно до законодавства уповноважені засвідчувати факт знищення майна тощо.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Держпраці

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4908

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
72128

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30966

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді