Закон від 01 липня 2022 року № 2352-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" містить нову підставу припинення трудового договору з ініціативи роботодавця.
4 нові підстави звільнення в КЗпП
Стаття 41 КЗпП доповнилася пунктом 6, який передбачає, що трудовий договір з ініціативи роботодавця може бути розірваний також у випадку "неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій".
Обов’язковою умовою для звільнення за цією підставою має бути обґрунтована неможливість забезпечувати працівника роботою, яка визначена трудовим договором та трудовою функцією, яка безпосередньо пов’язана з повним знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.
У своїй постанові від 17.01.2019 № 708/254/18 ВС зазначив, що згідно з положеннями ст. 349 ЦК право власності на майно припиняється в разі його знищення. У разі знищення майна, права на яке підлягають держреєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до держреєстру.
Верховний Суд дійшов висновку, що умовами для припинення права власності на знищене нерухоме майно є наявність встановленого факту знищення майна, а також відповідної заяви власника майна про внесення змін до державного реєстру.
Документами, які підтверджують знищення майна, можуть бути:
- матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна,
- довідки органів ВСУ,
- акт про пожежу,
- офіційні висновки інших установ або організацій, які відповідно до законодавства уповноважені засвідчувати факт знищення майна тощо.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Держпраці