У працівника закінчився термін дії посвідки на проживання: що робити?
Чи зможе іноземець надалі працювати на території України, залежить від того, коли закінчився строк дії посвідки на постійне проживання та яке громадянство він має.
Чи звільняти іноземця, в якого закінчився строк дії посвідки на постійне проживання
Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами та свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України. Винятки встановлюють Конституція, закони чи міжнародні договори України (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI; далі — Закон № 3773).
Роботодавець працевлаштовує без дозволу від центру зайнятості іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні (п. 1 ч. 6 ст. 42 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI).
Посвідку на постійне проживання (далі — посвідка) видають строком на 10 років (п. 4 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 № 321; далі — Порядок № 321). Посвідку обмінюють, коли в неї закінчується строк дії (пп. 3 п. 7 Порядку № 321).
Які документи подати, щоб обміняти посвідку на проживання
Якщо у працівника-іноземця закінчився строк дії паспортного документа, він не зможе подати документи на заміну посвідки на постійне проживання.
Якщо працівник-іноземець не є громадянином російської федерації й строк дії посвідки закінчився в період дії воєнного стану, він може надалі працювати. В інших випадках необхідно домовитися з працівником про звільнення, наприклад, за угодою сторін.