Підставою для надання додаткової відпустки є статус одинокої матері.
Строку давності у таких відпусток немає, а отже одинока матір може використати всі дні відпустки за кожен рік до досягнення дитиною повноліття: по 7 календарних днів з 2004 року та по 10 календарних днів — з 2010 року.
Чи надавати відпустку на дітей матері, якщо батько дитини зник безвісти
У разі звільнення працівниці-одинокої матері роботодавець зобов’язаний виплатити компенсацію за всі невикористані дні додаткових відпусток.
Факт розлучення не дає автоматично статусу одинокої матері, проте у чинному законодавстві відсутній конкретний перелік документів. Які можуть слугувати доказом того, що розлучена жінка виховує дитину самостійно.
Одинока мати має подати такі документи для отримання додаткової щорічної відпустки:
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія свідоцтва про розірвання шлюбу;
- офіційно складений, оформлений і засвідчений у встановленому порядку документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини. Наприклад:
- рiшення суду про позбавлення вiдповiдача батькiвських прав;
- ухвала суду чи постанова слiдчого про розшук вiдповiдача в справi за позовом про стягнення алiментiв;
- акт, складений соцiально-побутовою комiсiєю, створеною первинною профспiлковою органiзацiєю чи будь-якою iншою комiсiєю, утвореною на пiдприємствi, в установi, органiзацiї, або акт дослiдження комiтетом самоорганiзацiї населення, у якому зi слiв сусiдiв (за наявностi їхнiх пiдписiв в актi) пiдтверджується факт вiдсутностi участi батька у вихованнi дитини;
- довiдка зi школи про те, що батько не бере участi у вихованнi дитини (не спiлкується з учителями, не забирає дитину додому, не бере участi в батькiвських зборах), тощо.
Працедавець в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів може встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.
За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці