Відпустка для догляду за дитиною до 3 років
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) у статті 18 визначає право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі — відпустка до 3 років) одному з батьків дитини — матері або батькові. Також відпустку до 3 років можуть використати баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною.
У випадку, якщо відпустку до 3 років хоче оформити баба, дід чи інший родич, що фактично доглядає за дитиною, вони надають довідку з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) не перебуває у такій відпустці (ч. 4 ст. 20 Закону про відпустки). Оскільки фізичні особи – підприємці (далі — ФОП) не перебувають у трудових відносинах, то й надати таку довідку вони не можуть.
Щоб врегулювати це питання, депутати зареєстрували проєкт Закону України ««Про внесення змін до статті 20 Закону України «Про відпустки» щодо врегулювання окремих питань надання відпустки для догляду за дитиною» від 25.09.2024 № 12069 (далі — Законопроєкт № 12069).
Автори Законопроєкту № 12069 пропонують доповнити частину 4 статті 20 Закону про відпустки новою нормою. Якщо мати дитини зареєстрована як ФОП, роботодавець надасть відпустку до 3 років батьку дитини, бабі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною на підставі витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Ірина Матійко
за інформацією ВРУ
Декретна відпустка в Україні — одна із трудових гарантій, що передбачена законом. Декретна відпустка по вагітності та декретна відпустка по догляду за дитиною є часто застосовуваною на різних підприємствах, в установах та організаціях, однак на сьогодні лишається низка практичних питань щодо того як оформляється декретна відпустка найманого працівника. Скільки триває декретна відпустка? Як оплачується декретна відпустка? Чи можна продовжити декретну відпустку? Чи відрізняється декретна відпустка у військовий час? Чим, окрім підстав, відрізняється відпустка по вагітності та пологах і навчальна відпустка? Відповіді — у статті.
Вихід працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлювати наказом роботодавця необов’язково, але іноді доцільно.
Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
Заява про вихід з декретної відпустки — це офіційний документ, який працівниця подає роботодавцю для переривання декретної відпустки та повернення на роботу. Що має містити зразок заяви про вихід з декретної відпустки? Коли та ким подається зразок заяви про вихід з декретної відпустки достроково? Де знайти зразок заяви про переривання відпустки для догляду за дитиною? Відповіді на ці питання та зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки — у статті.
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР передбачає можливість оформити відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною після закінчення соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.