Доступ до військово-облікових даних окремих категорій військовозобов’язаних можуть відкрити, — законопроєкт
11 листопада 2024 року народний депутат України Максим Бужанський зареєстрував у ВРУ проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення відкритості військово-облікових даних окремих категорій осіб» № 12197 (далі — Законопроєкт № 12197). Його мета — забезпечити можливість будь-якій особі перевірити інформацію, про те, чи ухиляється публічний діяч від виконання військового обов’язку.
Автор Законопроєкта № 12197 пропонує визначити, що до інформації з обмеженим доступом не належать персональні та службові дані призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які є національними публічними діячами, керівниками чи членами органів управління громадських об’єднань, благодійних організацій, а також членами сімей таких осіб. Зміни внесуть до Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VI та «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII.
Національні публічні діячі — фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років в Україні визначні публічні функції: Президент, Прем’єр-міністр, члени КМУ, народні депутати України; державні службовці, посади яких належать до категорії «А» тощо (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX).
Зокрема можна буде перевірити відомості про:
- зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);
- групу інвалідності;
- результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку;
- притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
- статус ветерана війни;
- право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації
- виконання військового обов’язку;
- результати проходження медичного огляду (військово — лікарської експертизи)
Доступ до таких даних як місце проживання, дата народження, номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти тощо залишать обмеженим.
Новий «мобілізаційний» закон: огляд змін
Людмила Герега
За інформацією ВРУ