Правовідносини сторін, які призупинили дію трудового договору, планують врегулювати, — законопроєкт

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Зміни внесуть до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»

Трудові відносини в умовах воєнного стану

11 грудня 2024 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до статей 7 та 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 12255-1 (далі — Законопроєкт № 12255-1). Він є альтернативним до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі відсутності працівника на роботі в період дії воєнного стану» від 27.11.2024 № 12255 .

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) запровадив таку правову норму, як призупинення дії трудового договору та визначив, що призупинення не тягне за собою припинення трудових відносин. Водночас окремі питання підстав припинення трудових відносин із працівниками, з якими призупинені трудові договори, а також виплати таким працівникам зарплати, гарантійних та компенсаційних виплат тощо залишилися поза увагою Закону № 2136.

Законопроєкт № 12255-1 відновить порушені права працівників та їх роботодавців та створить правові підстави та умови, щоб поступово скоротити кількість призупинених трудових договорів.

Зміни врегулюють відносини між роботодавцями та працівниками, з якими призупинили трудові договори, втратили зв’язок та які знаходяться на тимчасово окупованій території та встановлять, зокрема:

  • особливості обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання документів на усіх підприємствах, які розташовані не лише на територіях активних бойових дій, але й на територіях можливих бойових дій;
  • обов’язок сторін трудового договору комунікувати між собою у строк не більше ніж 10 календарних днів та інформувати про зміну своїх контактних даних;
  • максимальний сукупний строк призупинення дії трудового договору, за ініціативи однієї із сторін, не більше ніж 90 календарних днів під час воєнного стану;
  • обов’язок роботодавця, у разі припинення призупиненого трудового договору, провести розрахунок із працівником, а також видати трудову книжку (за наявності) не пізніше наступного робочого дня після письмової вимоги звільненого працівника.

Якщо Закон ухвалять, з дати, коли набере чинності він зобов’яже:

  • роботодавця протягом 60 днів уточнити відомості про своє місцезнаходження та інформацію для зв’язку з ним, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань розміщена неактуальна інформація.
  • працівників, які в період дії воєнного стану були відсутні на роботі протягом 90 днів поспіль, та / або їх робочі місця розташовані на тимчасово окупованих територіях протягом 60 днів надати роботодавцю актуальну інформацію про засоби зв’язку з ними.

Тетяна Фіало

За інформацією ВРУ

Актуально про відпустки

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
90100

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
262882

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4827

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8805

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді