Правовідносини сторін, які призупинили дію трудового договору, планують врегулювати, — законопроєкт

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Зміни внесуть до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»

Трудові відносини в умовах воєнного стану

11 грудня 2024 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до статей 7 та 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 12255-1 (далі — Законопроєкт № 12255-1). Він є альтернативним до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі відсутності працівника на роботі в період дії воєнного стану» від 27.11.2024 № 12255 .

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) запровадив таку правову норму, як призупинення дії трудового договору та визначив, що призупинення не тягне за собою припинення трудових відносин. Водночас окремі питання підстав припинення трудових відносин із працівниками, з якими призупинені трудові договори, а також виплати таким працівникам зарплати, гарантійних та компенсаційних виплат тощо залишилися поза увагою Закону № 2136.

Законопроєкт № 12255-1 відновить порушені права працівників та їх роботодавців та створить правові підстави та умови, щоб поступово скоротити кількість призупинених трудових договорів.

Зміни врегулюють відносини між роботодавцями та працівниками, з якими призупинили трудові договори, втратили зв’язок та які знаходяться на тимчасово окупованій території та встановлять, зокрема:

  • особливості обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання документів на усіх підприємствах, які розташовані не лише на територіях активних бойових дій, але й на територіях можливих бойових дій;
  • обов’язок сторін трудового договору комунікувати між собою у строк не більше ніж 10 календарних днів та інформувати про зміну своїх контактних даних;
  • максимальний сукупний строк призупинення дії трудового договору, за ініціативи однієї із сторін, не більше ніж 90 календарних днів під час воєнного стану;
  • обов’язок роботодавця, у разі припинення призупиненого трудового договору, провести розрахунок із працівником, а також видати трудову книжку (за наявності) не пізніше наступного робочого дня після письмової вимоги звільненого працівника.

Якщо Закон ухвалять, з дати, коли набере чинності він зобов’яже:

  • роботодавця протягом 60 днів уточнити відомості про своє місцезнаходження та інформацію для зв’язку з ним, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань розміщена неактуальна інформація.
  • працівників, які в період дії воєнного стану були відсутні на роботі протягом 90 днів поспіль, та / або їх робочі місця розташовані на тимчасово окупованих територіях протягом 60 днів надати роботодавцю актуальну інформацію про засоби зв’язку з ними.

Тетяна Фіало

За інформацією ВРУ

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
98077

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
21807

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
283933

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
145678

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
6016

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді